Etichete: număr Vodafone

Vodafone mi-a inchis abuziv numarul de telefon. Ce pot sa fac?
reclamatie vodafone

Vodafone mi-a închis abuziv nr. de telefon și a încheiat altei persoane contract de abonament cu nr. meu în aceeași zi (lucru confirmat de Vodafone telefonic).
Sunt 3 capete de abuz cf propriilor termeni Vodafone din link. Toate acestea le-am specificat deja in reclamația catre Vodafone:

1. dovada frauda 1 – incarcare 5 euro neluata in considerare contravine
termenilor proprii cf. 1.3.2 Perioada de grație – citez „(atât pentru Planul Tarifar Simplu cât și pentru Ofertele cu beneficii incluse) se calculează de la data expirării perioadei de valabilitate și este de 180 zile (cu excepția reîncărcarilor de 1-4 Eurocredit care nu oferă perioadă de grație). În perioada de grație poți doar să primești apeluri pe teritoriul Romaniei, fără a putea iniția apeluri în rețelele fixe și mobile naționale.”

2. dovada frauda 2 – nu a existat nici o notificare prin sms de deconectare sau suspendare a numarului cf. paragraf 3 – citez „Suspendarea și deconectarea serviciilor Vodafone poate suspenda sau deconecta serviciile prestate, cu notificare prealabilă prin SMS, din următoarele motive imputabile Clientului…”

3. dovada frauda 3 – numarul de telefon a fost alocal unui alt client desi cf. paragraf 1.5 Vodafone nu are voie sa aloce numarul acesta altei persoane – citez „Numărul de telefon alocat unui Client nu poate fi transferat în niciun fel către altă persoană. Orice astfel de operaţiune reprezintă o fraudă, Vodafone având dreptul de a retrage numărul respectiv de telefon şi de a restricționa accesul la serviciile Vodafone, cu notificarea prealabilă a Clientului […] Efectele suspendării
/deconectării serviciilor: Clientul nu mai are acces la serviciile Vodafone de pe SIM-urile suspendate /deconectate (nu mai poate să primească ori să inițieze apeluri, SMS-uri, sesiuni de date), pierde beneficiile Ofertei de pe cont și valabilitatea sa, bonusurile sau alte beneficii acordate de Vodafone, pierde creditul aflat pe Cartela SIM odată cu expirarea perioadei de graţie, precum și dreptul de a folosi numărul de telefon alocat (cu respectarea perioadei de carantină de 60 de zile).

Este vb de un număr de telefon ce îl am de 20 de ani (ultimii 12 ani la Vodafone) și deși am incercat o soluționare pe cale amiabila cu Vodafone , timp de 2 luni in care am trimis toate dovezile cerute ca eu detin numarul de telefon și SIMul, ieri am fost sunata de un reprezentant Vodafone și acuzată cum că eu aș fi vinovata si as cunoaște persoana căreia i-a fost făcut abonamentul cu numărul meu căci numărul seriei mele de SIM, pe care o dețin fizic, corespunde în sistemul lor cu abonament persoanei respective
care se pare că are un abonament national fără Roaming.

Vodafone deși a primit reclamația din partea mea nu a contactat nici până acum persoana cealaltă sa verifice SIM-ul acesteia, persoana pe care NU o cunosc.

Am incercat sa raționez cu ei și să explic că în cazul acesta nu ar trebui sa existe trafic pe abonament din moment ce eu dețin SIM ul si locuiesc in Germania și abonamentul nu are roaming. Insa ei au confirmat că există trafic de date pe abonament și nu vor sa recunoască că e vb de o eroare Vodafone sub nici o forma.

Am deschis și caz la ANPC Bucuresti și sunt pregătită sa merg in instanta dar m-ar ajuta sa înțeleg daca exista si o alta metoda de soluționare.”

Postat in data: 28 oct., 2022

In loc de o marire de internet, Vodafone mi-a facut un alt abonament, fara sa stiu. Pot sa reziliez contractul?
reclamatie vodafone

Am mers Intr un magazin Vodafone pentru a face o mărire de internet la un abonament pe care îl aveam la ei. Operatorul mi a făcut un alt abonament pe încă doi ani, lucru pe care eu nu l am cerut și nu am fost informată ca îmi va face in alt abonament pentru încă doi ani. Mi a spus ca voi primi un cod pe telefon pe care să îl transmit pentru a mi putea mări internetul .

Asta s a întâmplat în februarie 2022. Abia în luna Iulie 2022 am aflat de la un alt operator ca am contractul până în 2024 .
Am luat legătura cu cei de la Vodafone ca doresc rezilierea contractului, deoarece operatorul lor m a mințit în legătură cu el, și cu perioada contractuala,iar aceștia mi au spus ca trebuie să plătesc toată valoarea contractului pentru a putea fi reziliat.

Ce pot face în situația de față ?
Mulțumesc!

Postat in data: 12 iul., 2022

Vodafone mi-a făcut un nou număr, în loc să-l porteze pe cel vechi. Cum pot sa fac o reclamație?
portare vodafone reclamatie

„Buna,
Am achizitionat un abonament la vodafomne de Black Friday. In acel moment am avut numar pe Digi, am discutat cu cei de la vodafone si au zis ca este posibila portarea numarului de pe Digi pe Vodafone (pe abonamentul achizitionat). Desi am fost co-titular pe contracutul de la Digi, cei de la Vodafone au zis ca nu este o problema, o sa se faca portarea pe Titularul de la Digi (fratele meu) si pe mine co-titular, dupa care o sa fiu eu trecut ca si titular.
Imi amintesc ca am discutat specific ca nu vreau sa ma trezesc cu 2 abonamente…s-a efectuat portarea de la Digi la Vodafone (pe fratele meu titular) si dupa spusele lor numarul temporar (trimis cand am achizitionat abonamentul pe numele meu) trebuia dezactivat si abonamentul sa treaca pe fostul numar de Digi.
A trecut jumatate de an eu tot primeam facturi pe ambele numere (fost nr digi acum vodafone – titular fratele meu si numarul achizitionat cu abonamentul- titular eu). I-am contactat pe cei de la vodafone de la relatii cu clientii si m-au tot „pasat” de la unul la altul pana am discutat cu un operator care mi-a explicat ca cele 2 numere figureaza pe 2 nume diferite (fratele meu si eu)…de unde am tras simpla concluzie ca operatorul care „mi-a vandut gogosi” ca este posibila toata operatiunea dorita de mine a dorit doar sa mai „ciupeasca” un abonament sa isi atinga target-ul.
Cu alte cuvinte am ascultat de el si mi-am luat-o. Doresc sa le fac o reclamatie pe aceasta tema. Ce ma puteti sfatui?
Multumesc anticipat si o zi placuta !”

Postat in data: 28 iun., 2022