Tag Archives: poprire pe salariu

E posibil sa-mi puna sechestru pe masina daca am poprire pe salariu?

De anul trecut am poprire pe salariu pentru un credit neplatit.
Conform sumei poprite, in decembrie voi reusi sa achit tot.
Intrebarea este: daca acum achizitionez o masina pe numele meu, este posibil ca pana in decembrie sa-mi puna sechestru pe ea?

Daca am poprire pe salariu, se poate pune si sechestru pe masina?

Am avut un card de credit la Credit Europe Bank, la care nu s-a mai platit, suma datorata fiind de 6200 ron cu tot cu cheltuieli de judecata. Mi s-a pus poprire pe salariu acum 5 luni, suma fiind acoperita mai mult de jumatate. Astazi am primit somatie de sechestru pe masina. Mentionez ca suma pe care o mai am de plata este de 2800 ron. Se poate face aceasta executare? Ma puteti indruma ce sa fac?

E legal ca banca sa-mi puna o noua poprire pe salariu daca la serviciu mi se retine deja jumatate?

Va rog sa ma ajutati sa rezolv urmatoarea problema pe care o am cu BRD, care mi-a facut a treia poprire pe salariu, desi mi se retinea deja jumatate la serviciu. Mai exact, din salariul meu de aproape 3.000 de lei, la serviciu mi se retineau pana acum jumatate, in jur de 1.500, pentru plata a doua datorii. Ieri insa m-am trezit ca si de pe cardul de salarii banca BRD mi-a mai retras o treime pentru o noua poprire trimisa de un executor pentru un card pe care l-am achitat. Cei de la banca mi-au spus sa le duc o dovada de la serviciu ca mi se retin acolo banii pentru aceasta noua poprire. E legal sa mi se ia inca o treime din salariu, in plus fata de jumatate cat mi se retine deja la serviciu?