Care este procedura pentru refinantarea unui credit?

„Am făcut o refinanțare la brd pentru creditul ing. De la ING mi se dau informații contradictorii, ba ca au fost încasați banii, ba ca nu au fost încasați, problema rămânând ca acest credit nu s-a închis. Am făcut tot ce am știut și tot ce s-a putut dar tot nu am rezolvat situația. Ce e de făcut în cazul.asta?”

Procedura pentru refinantarea unui credit de la o banca cu un nou credit de la alta banca este urmatoarea:

1. Trebuie sa obtineti o scrisoare de refinantare (acord de refinantare) de la banca la care aveti in prezent creditul.  Scrisoarea de refinantare conține detaliile creditului (sumă acordată, sumă rămasă de rambursat, plăți restante, etc) și este utilizata în completarea informațiilor înregistrate la Biroul de Credit.

Tot de la banca la care aveti acum creditul pe care vreti sa-l refinantati trebuie sa luati un extras de cont care contine codul  IBAN al creditului (contul curent in care faci plata ratei creditului pe care vrei să îl refinanțezi).

2. Va prezentati la noua banca unde faceti refinantarea creditului actual cu scrisoarea de refinantare si cu documentele necesare pentru obtinerea creditului.

Daca se aproba refinantarea, semnati noul contract de credit, dupa care banca va vira bancii la care aveati creditul valoarea datoriei ramase de rambursat (suma refinantata), pentru a se inchide vechiul credit.

Daca refinantarea contine si o suma suplimentara, mai mare decat valoarea vechiului credit, aceasta suma vi se va vira in contul dumneavoastra.

Practic in acest moment ar trebui sa se incheie procedura de refinantare. Insa bancile recomanda inca un pas final, de siguranta:

3. „Faci un drum la banca creditului inițial pentru a depune  cererea de închidere credit.  Te asiguri că, în urma refinanțării, creditele refinanțate de la cealaltă bancă au fost închise cu succes”, conform informatiilor publicate de ING Bank.

In cazul dumneavoastra, spuneti ca ati facut refinantarea la BRD a vechiului credit la ING, dar cand ati mers la ING sa obtineti dovada inchiderii creditului, vi s-a spus ca nu se stie daca acesta s-a inchis.

Este posibil ca BRD sa nu fi virat suma necesara pentru inchiderea vechiului credit (poate ca a fost nevoie de o valoare mai mare decat cea stabilita initial).

Oricum, BRD este cea care ar fi trebuit sa va informeze cu privire la situatia inchiderii vechiului credit.

In acest caz va trebui sa cereti de la BRD dovada platii vechiului credit de la ING, astfel incat sa puteti merge cu aceasta la ING, pentru a obtine adeverinta de inchidere a vechiului credit.

Va rog sa reveniti la mine, daca aveti nevoie de ajutor pentru solutionarea problemei refinantarii creditului ING la BRD.

Vasile Pop-Coman

2 raspunsuri la “Care este procedura pentru refinantarea unui credit?

2 + 2 =