Etichete: transfer valuta

La un transfer international nu se stie locatia banilor. Ce pot sa fac?

Sunt client Libra Bank si am facut un transfer international din contul meu personal de euro cu bani obtinuti din vanzarea apartamentului meu, bani virati tot in LibraBank pentru achizitionarea unui apartament.
A doua zi mi s-au cerut documente justificative referitoare la provenienta banilor, pe care le-am trimis, si ulterior am primit si op-ul.
Am fost informati de catre banca ca au rejectat acest transfer pe motivul ca mesajul Swift trimis de banca intermediara Libra a fost incomplet, a lipsit field 53A/54A(field in care se mentioneaza ca transferul a fost facut cu ajutorul bancii intermediare si ei nu l-au inclus in mesajul Swift).

Le-am transmis acest lucru celor de la Libra Bank foarte amanuntit prin email, greseala fiind a lor, si tot ceea ce mi se aduce la cunostinta este faptul ca ei nu stiu unde se afla banii si ca nu pot lua legatura cu banca intermitenta. Am pornit si o investigatie in acest caz pentru care am platit 25 euro la ei tot pentru greseala lor, si astazi este
deja a 10-a zi lucratoare in care Libra Bank nu imi ofera nici o informatie referitor la locatia banilor/stadiul transferului.

Toata aceasta intarziere ma face sa pierd bani, sa intarzii aici cu plata pentru apartament si de asemenea imi cauzeaza probleme de sanatate.

Totodata mentionez ca transferul a fost realizat prin Wire si a avut la baza mesajul swift.
Va multumesc si doresc mult sa ma ajutati.

Postat in data: 17 iul., 2023

Cât durează un transfer interbancar din Anglia către Banca Transilvania?

Cat dureaza un transfer interbancar din Anglia catre Banca Transilvania? Am primit fluturasul cu salariul din 28.08.2015 si nu au intrat banii in cont.

Postat in data: 03 sept., 2015