BRD

BRD Finance nu vrea sa-mi dea o scrisoare privind achitarea creditului. Ce pot sa fac?

Am avut un credit la BRD Finance, pe care l-am achitat in data de 12-06-2017,nu vor sa-mi trmita nici azi confirmarea ca am achitat, am fost si la un punct de-al lor din Careffour unde am facut si o cerere in scris, le-am trimis mailluri dar nimic, am achitat 19600 si ei nu sunt in stare sa-mi dea o hartie pe care la alte banci in momentul cand ai achitat se da pe loc.

Postat in data: 19 iun., 2017

BRD m-a raportat ca rau platnic in baza de date, fara sa stiu. Ce pot sa fac?

Desi in urma cu doi ani am achitat ultima rata la BRD si am contul inchis din acea zi, azi am descoperit intamplator ca am o restanta de 300 lei, fapt ce ma defineste ca rau platnic in baza de date, am acelasi domiciliu si nu am fost vreodata somat fata de acest aspect, iar directorul bancii imi sugereaza sa platesc aceasta suma.

Postat in data: 17 iun., 2017

Daca nu am nimic pe numele meu, cat poate dura poprirea?

Buna seara

De anul trecut am o proprire pe salariu din cauza unui credit de 19.000 lei facut la BRD in 2015. Momentan, unde lucrez primesc salariul in mana, si de cand a inceput aceasta proprire pe cardul de la BRD si BCR (singurele banci unde am carduri) nu mi s-a oprit deloc bani din salariul primit in mana. La locul de munca actual nu a ajuns nicio informare/scrisoare ca sa imi opreasca cei 33% din salariu desi a trecut 7luni de cand am aceasta proprire.
Am lucrat o luna intretimp la alt loc de munca (in acelasi timp cu actualul job) si acolo am primit salariu pe card si s-au oprit cei 33%.(in jur de 600 lei mi-a oprit de la inceputul propririi..400 lei i-am pus eu personal)
Intrebarea mea este: de ce nu este gasita aceasta firma de catre ANAF sau cine trebuie sa o gaseasca?

Si inca o intrebare: eu nu am nimic pe numele meu..nici masina..nici casa.. daca voi continua la acest job si tot nu se v-a depune nimic ca sa scada datoria..ce se poate intampla? aceasta propire poate sa tina si 10-20ani? multumescu
cu stima si respect, mihai

Postat in data: 05 iun., 2017

Se poate pune gaj pe imobilul din buletin chiar daca nu este pe numele meu?

Am o problema si as dori sa stiu ce solutii exista.
In decurs de un an de zile am luat un credit de la ING si BRD, ambele de nevoi personale in valoare de 55.000 respectiv 30.000.
Deasemenea am luat si 3 IFN uri.
Suma totala datorata pe luna ajunge undeva la 3.000 lei, insa din pacate numai pot face fata.
Salariul meu era de 3.500 insa acum voi schimba locul de munca si salariul va fi mult mai mic.
Eu nu am casa /masina / proprietati pe numele meu si as dori sa stiu daca nu le mai platesc, avand in vedere ca suma totala in prezent este undeva la 78.000 lei, inafara de poprire pe salariu ce imi mai pot face?
Este adevarat ca se poate pune gaj pe imobilul din Buletin chiar daca nu este pe numele meu?

Postat in data: 04 iun., 2017

Top Factoring ma streseaza cu executarea silita. Ce pot sa fac?

Am probleme cu Top Factoring in ceea ce priveste o datorie in jur de 3700 la BRD. Am ajuns in aceasta situatie deoarece de la firma unde lucram SC General Concept Calarasi, 8 luni nu am primit nici un salariu (2014) si am fost nevoita se recurg la o pensionare anticipata de 500 ron. Nu aveam din ce trai! Am trecut prin perioade foarte grele si m-am imbolnavit grav, am facut o depresie. Sunt singura, nu ma ajuta nimeni. Nu am nici locuinta. Cei de la Top Factoring ma streseaza mereu cu telefoane si mesaje ca voi fi executata silit. Nu pot sa ma angajez intr-o rezolvare amiabila deoarece nu am din ce plati. Aceasta situatie imi agraveaza si mai mult boala. Cum sa procedez? Ce ma sfatuiti? Daca imi ia si aceasta pensie inseamna ca trebuie sa mor!

Postat in data: 31 mai, 2017

Nu pot deschide aplicatia MyBRD Mobile, desi parola este corecta! Ce fac?

De curand am incercat sa deschid aplicatia MyBRD Mobile insa, nu vrea sa imi ia parola. Imi da eroare ,,login failed. Nu este prima data cand intru in cont si stiu sigur ca parola este buna.

Postat in data: 31 mai, 2017

De ce nu ma pot autentifica in aplicatia myBRD?

Eu am folosit mereu aplicatia MyBRD, dar de cateva zile nu ma mai pot autentifica. Imi apare o eroare si scrie ca incercarea a esuat. Multumesc!

Postat in data: 08 mai, 2017

Ce fac daca bancomatul nu mi-a eliberat banii scosi de pe card?

Sunt pensionara si primesc pensia pe un card Raiffeisen. In data de 13 februarie am vrut sa scot 200 de lei de la un ATM al bancii BRD, dar nu mi-a dat niciun ban, insa de pe card mi i-a luat, am mai ramas cu 20 de lei. Am facut reclamatie al BRD, dar m-au trimis la Raiffeisen, care mi-a dat termen 6 martie pentru solutionarea contestatiei. Va rog sa ma ajutati sa obtin mai repede banii, daca este posibil.

Postat in data: 07 mart., 2017

Se poate face un imprumut in Romania daca lucrez in Spania?

Buna ziua, as dori sa pot face un imprumut, am propietate in Romania si lucrez in Spania, am salariu si contrat de munca. Se poate face ??

Postat in data: 20 feb., 2017

De ce nu pot sa verific online contul BRD, desi introduc corect datele?

Am la la banca BRD un cont pe care nu pot sa il verific online. Introduc datele personale in el si imi spune ca am esuat. Eu introduc datele corecte in el si imi spune ca am esuat?

Postat in data: 01 feb., 2017

Pot sa scot toti banii de pe un card Barclays la ghiseul unei banci din Romania?

Am un card Barclays si as vrea sa stiu daca pot scoate de pe el, la ghiseul unei banci din Romania, toti banii deodata, pentru ca stiu ca la bancomate exista o limita zilnica. Daca da, la ce banci se poate si cat e comisionul?

Postat in data: 15 dec., 2016

Cum reușesc să mi schimb parola la myBRD Net?

Cum reusesc sa-mi schimb parola la myBRD Net? Pe cealalta nu o mai stiu. O doamna de la BRD mi-a dat un cod de utilizator dar cand dau la „am uitat parola” imi cere un id autentificare si nu stiu care este, nu am primit nici un mesaj cu nici un cod cum mi-a spus doamna, va rog sa ma ajutati chiar am nevoie, multumesc.

Postat in data: 14 dec., 2016

E legal ca banca sa-mi puna o noua poprire pe salariu daca la serviciu mi se retine deja jumatate?

Va rog sa ma ajutati sa rezolv urmatoarea problema pe care o am cu BRD, care mi-a facut a treia poprire pe salariu, desi mi se retinea deja jumatate la serviciu. Mai exact, din salariul meu de aproape 3.000 de lei, la serviciu mi se retineau pana acum jumatate, in jur de 1.500, pentru plata a doua datorii. Ieri insa m-am trezit ca si de pe cardul de salarii banca BRD mi-a mai retras o treime pentru o noua poprire trimisa de un executor pentru un card pe care l-am achitat. Cei de la banca mi-au spus sa le duc o dovada de la serviciu ca mi se retin acolo banii pentru aceasta noua poprire. E legal sa mi se ia inca o treime din salariu, in plus fata de jumatate cat mi se retine deja la serviciu?

Postat in data: 29 nov., 2016

Cum se schimba parola la myBRD Net dupa ce expira?

Mi s-a cerut sa schimb parola, deoarece a trecut un an. Am sunat la BRD si mi s-a dat alta parola. Am introdus-o si am intrt in cont. Vrand sa modific aceasta parola data de BRD, am intampinat urmatoarele probleme: intru in Setari/schimbare parola si se cere: parola initiala (am testat parola data de BRD); noua parola; repetare noua parola. Am intordus o noua parola si am repetat-o. Apoi confirmare-OK. Am primit mesaj: parola initiala nu este ok. Am introdus la parola initiala vechea parola cu care intram in cont. Am primit acelasi mesaj: parola initiala nu este ok. Si mi s-a blocat accesul la cont. Nu inteleg care este problema. Va rog lamuriti-ma ce inseamna ‘parola initiala’ sau unde gresesc.

Postat in data: 21 sept., 2016