Pot sa primesc euro intr-un cont de lei?

Daca nu am cont in valuta la BRD, pot sa primesc pe contul in lei o suma in euro din Italia?

brd-cont-euro

brd-cont-euro

Raspunsul este: DA. Puteti primi fara probleme in contul de lei o suma de bani in alta valuta, inclusiv in euro, fara sa trebuiasca sa va deschideti un cont in euro. Banca va face automat conversia valutara din euro in lei, la cursul bancii.

La fel, nu aveti nevoie de un cont in euro pentru a trimite din contul in lei o suma in alta valuta, inclusiv in euro.

Comisioanele la platile in valuta sunt insa foarte ridicate, de minim 10 euro (vezi aici detalii).

Va rog sa reveniti la mine pentru alte informatii sau probleme cu bancile.

3 raspunsuri la “Pot sa primesc euro intr-un cont de lei?

1. Vintila

Bună seara. Voi lucra in Austria dar nu am cont in euro si nu as vrea sa imi fac 4. Pot sa primesc banii in contul de lei,si dacă da, care este procedura. Mulțumesc frumos.

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Da, puteti primi euro si intr-un cont in lei, nu trebuie sa aveti cont in euro. Procedura difera de la o banca la alta. De exemplu, la BCR si BRD, sumele in euro sunt schimbate automat in lei, la cursul de cumparare euro al bancilor, iar la Banca Transilvania se deschide automat un cont in euro in care se incaseaza banii.

2. valentin ivan

Raspuns incomplet prin omisiune.
    Consultati prevederile Directivei (UE) 2015/2366 art 59 (2) unde se mentioneaza :
    În cazul în care este oferit un serviciu de conversie monetară ………. asta inseamna ca banca ofera sau nu acel serviciu
    Beneficiarul trebuie sa fie de accord cu el eventual prin semnarea CGA

O zi buna !

7 + = 10