Care este comisionul FNGCIMM pentru un credit Prima Casa?

Buna ziua, Ref. la articolul „Care sunt comisioanele percepute de FNGCIMM pentru garantiile la credite„, pentru ca nu imi este foarte clar si nu stapanesc terminologia, imi puteti spune va rog, care din cele doua valori ale comisionului de gestiune FNGCIMM expuse se regasesc de regula in contractele incheiate cu banca in cadrul programului Prima Casa, Persoane fizice, 0.45% sau 0.49%? Ma refer strict la semestrul I al anului 2018. Aceste comisioane pot sa difere de la o banca la alta sau se aplica exact asa cum se regasesc in Hotarare? Va multumesc

PS: La multi ani! un an bun sa aveti.

fngcimm-prima casa

fngcimm-prima casa

Comisionul FNGCIMM de garantare pentru un credit Prima Casa este de 0,45% anual, nivel valabil si in prezent, calculat la jumatate din soldul creditului, dat fiind ca garantia statului este de 50% din credit.

Acest comision este perceput la aceeasi valoare de toate bancile, nu exista diferente de la o banca la alta.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti alte intrebari sau daca aveti nevoie de ajutor pentru obtinerea creditului.

9 raspunsuri la “Care este comisionul FNGCIMM pentru un credit Prima Casa?

1. Costi Iordache

Am refinanțat creditul prima casa cu un credit imobiliar cu ipoteca. Pot solicita returnarea comisionului anual plătit la FNGCIMM timp de 8 ani?

Nu puteti solicita returnarea comisionului platit timp de 8 ani, pe perioada de derulare a creditului Prima Casa, ci doar pentru lunile in care creditul nu a mai fost activ, dupa refinantare.

2. LEOCĂ

Bună ziua am achitat integral creditul Prima Casa in luna Martie cum trebuie sa procedez sa primesc diferența de comision de la fondul de garantare care l-am achitat pe tot anul in Ianuarie .

3. Claudiu

Buna ziua. Daca de exemplu achit acest comision in luna martie si apoi in luna mai (acelasi an) fac o rambursare completa a creditului, exista vreo sansa sa recuperez o parte din acel comision? Intreb pentru ca cineva de la banca mi-a spus ca se poate recupera suma aferenta lunilor din an in care creditul nu mai este activ.

4. Andreea

Comisionul de gestionare FNGCIMM Prima Casa, (mai bine zis Noua Casa) se achita la ineputul lui ianuarie in fiecare an toata suma sau se imparte pe ficare luna? Mentionez ca in desfasuratorul meu apare la ineputul lui ianuarie a fiecarui an toata suma, nu-mi vine defalcat pe fiecare luna. Este o regula pentru toate bancile, sau fiecare banca are politica ei?

5. Draghici Florin

Acet comision se calculeaza la valoarea de 50% din credit sau 50% din sold? Este abuziv ca eu sa mai am 10.000 lei din credit si sa fiu taxat la toata suma initiala. Acesta ar fi 1 aspect, altul este urmatorul: De ce trebuie platita aceasta suma? pentru ce? din ce stiu eu banca este obilcata sa-si rezolve aceste datorii cu cei de la Fond. Noi clientii suntem fortati abuziv sa achitam aceasta suma anuala.

− 4 = 1