Cum pot verifica daca contul IBAN la care am transferat o suma de bani este al societatii comerciale care mi-a emis o factura online?

Va rog sa-mi spuneti, cum pot verifica daca contul IBAN la care am transferat o suma de bani este al societatii comerciale care mi-a emis o factura online pentru cumpararea unui bun care ajunge in 2-3 zile.
Stiind faptul ca facturile se pot truca cu ajutorul siteurilor care
permit folosirea programului 30 zile pentru testare…. Multumesc!

Puteti verifica un cont IBAN la banca emitenta a respectivului cont sau prin aplicatiile de online banking, in momentul efectarii platii.

Puteti identifica banca emitenta a contului si tara din literele si cifrele din respectivul cont. Astfel, primele doua caractere ale codului IBAN reprezinta indicativul tarii. De exemplu, pentru Romania, codul IBAN incep cu RO. Urmeaza doua cifre aleatorii, dupa care 4 litere cu indicativul bancii (de exemplul, INGB pentru ING Bank) iar apoi o serie de alte 16 cifre si litere.

Daca in IBAN-ul pe care doriti sa-l verificati apare, asadar INGB, sunati la ING Bank pentru a verifica autenticitatea respectivului cont.

Nu exista o baza de date publica in care sa se poata verifica daca un anumit cont IBAN corespunde unei anumite societati.

Atunci cand faceti o plata online, trebuie sa va asigurati in primul rand de autenticitatea firmei, a comerciantului respectiv, nu de contul pentru plati. Pentru ca un comerciant autentic si de incredere nu are niciun motiv sa va ofere un alt cont IBAN, pe care sa fiti nevoit sa-l verificati la banca.

7 − 2 =