Pot sa fac un transfer in euro tip SEPA in contul Trezoreriei?

Buna ziua, doresc sa fac un transfer SEPA din Germania in Romania, pe un cont deschis la Trezorerie. Transferul SEPA este gratuit si se poate face doar in EURO, conform legii in vigoare.

Am sunat la Trezorerie si mi s-a spus ca nu este posibil acest lucru, deoarece contul Trezoreriei este in RON.

Este posibil totusi sa fac transferul SEPA in EURO la cursul actual de la BNR pe contul deschis la Trezorerie? va multumesc.

Intr-adevar, dupa cum ne-a confirmat si Transfond, institutia responsabila de platile electronice din Romania, „Trezoreria nu se regaseste in lista institutiilor de plata din schema SEPA a European Payments Council (https://www.europeanpaymentscouncil.eu/what-we-do/be-involved/register-participants/registers-participants-sepa-payment-schemes). In acelasi timp, in cadrul schemei mai sus mentionate, un transfer SEPA se realizeaza intre doua conturi – ambele in euro.”

Asadar, nu puteti efectua o plata SEPA catre contul Trezoreriei, care este in lei.

Singura solutie pe care o aveti la indemana este sa efectuati plata printr-un transfer standard international, in valuta, din euro in lei, pentru care probabil ca va trebui sa achitati comisioane ridicate si care ar putea dura cateva zile.

Voi sesiza Ministerul Finantelor si Trezoreria problema semnalata de dumneavoastra, astfel incat si Trezoreria sa devina membra SEPA, pentru a putea incasa plati in euro.

Va rog sa reveniti la mine daca mai aveti nevoie de ajutorul meu.

Un comentariu la “Pot sa fac un transfer in euro tip SEPA in contul Trezoreriei?

1. Vio

Bună ziua,
    se pare, ca în general conturile la Trezorerie au probleme în primire de bani…
    Eu am făcut dintr-un cont BCR de 2 ori transfere către un astfel de cont (taxe cimitir) – banii au ieșit din cont, cu taxele aferente, iar după câteva zile au fost rambursati.
    Am încercat apoi să fac transferul peste WISE, printr-un cont IBAN – de aici am primit însă din start informația, ca nu pot fi efectuate plăți către acest cont (TREZ).

8 − = 6