Cum pot deveni imputernicit pe contul unei persoane cu handicap?

„Bună ziua,
Soacra mea are cont bancar la ING unde primește pensia de vârstă și de handicap grav gradul 1 Este bolnavă mintal și nedeplasabil.
Am primit un sms ca ar trebui să își actualizeze datele personale.

Am mers la banca cu altele medicale și mi sa spus ca nu o pot face eu deoarece nu sunt reprezentant legal (curator).
Acest lucru m-am interesat să îl fac dar suma pentru avocat nu îmi permit și timpul deoarece se va bloca sursa de venit a dânsei.
Va întreb dacă în cele din urma cu un cărucior mă duc la bancă se poate rezolva, ținând cont de starea de sănătate.”

Solutia in cazul dumneavoastra este ca soacra, persoana cu handicap, sa semneze la banca ING documente pentru a va face pe dumneavoastra imputernicit pe cont, astfel incat sa puteti retrage banii din cont si sa efectuati alte operatiuni.

Sfatul meu este sa mergeti la banca ING impreuna cu persoana cu handicap, pentru a semna documentele prin care dumneavoastra deveniti imputernicit pe cont.

Actualizarea datelor personale ale soacrei nu este o solutie pe termen lung, daca aceasta este o persoana cu handicap, care probabil ca nu poate sa-si actualizeze singura datele personale din aplicatia bancii si nici nu este deplasabila.

Va rog sa reveniti la mine, pentru a va ajuta sa rezolvati problema cu ING Bank.

2 raspunsuri la “Cum pot deveni imputernicit pe contul unei persoane cu handicap?

1. Georgiana

Sunt exact in aceeasi situatie tot cu soacra mea. Se accepta de catre banca semnatura unei persoane vizibil cu probleme? Noi ar trebui sa calatorim cu ea in tara pentru asta si nu as face-o daca nu e sigur o solutie.

Mulțumesc
    Georgiana