Cum pot sa refinantez imprumuturile IFN-urilor, sa raman cu o singura rata?

Bună ziua, am și eu nevoie de o îndrumare, ajutor. Am un credit la de 40000 lei la ING cu o rata de 1200 lei, la provident de 12000 lei cu o rata de 800 lei, și 3 împrumuturi la IFN total 4000 lei.

Am ajuns în situația aceasta în urma divorțului, întrucât ne judecam pentru casa și mașinile avute în timpul căsătoriei, și pentru alocația minorei pe care nu o primesc din 2019. Acum am obținut hotărârea judecătorească. Datorita proceselor și îngrijirea minorului am rămas în urma cu achitarea datoriilor lucru ce a dus la poprire(care a fost achitata), dar figurez în baza de date.

Ideea este dacă se poate sa ajung la o înțelegere cu o banca în ve vederea refinanțării împrumuturilor.Să rămân cu o singura rata. Menționez ca venitul net este de 5000 lei plus 700 lei pensie alimentara plus 600 lei bonuri de masa.Vă rog dacă se poate sa ma ajutați! Vă mulțumesc!

Teoretic se poate face o refinantare a tuturor creditelor de la IFN-uri, pentru a ramane cu o rata si implicit costuri mai mici pentru respectivele credite.

Practic, insa, in cazul dumneavoastra, este mai dificil, din cauza executarii silite pe care ati avut-o si, cele mai probabil, inscrierea in Biroul de Credit ca rau-platnic.

Ati facut aceeasi greaseala ca multi altii: nu ati rezolvat aceasta problema, a refinantarii, la momentul potrivit, adica inainte de a aparea probleme cu plata creditelor. Daca ati fi facut refinantarea atunci, ati fi scapat de executarea silita si de raportarea la Biroul de Credit.

Faptul ca figurati in baza de date din Biroul de Credit va reduce foarte mult, spre minim, sansele de a obtine o refinantare, pentru ca refinantarea inseamna, la cele mai multe banci, un nou credit acordat celor care nu sunt in Biroul de Credit.

Cu toate acestea, trebuie sa va incercati si ultima sansa: faceti o cerere de refinantare la ING, in care puteti mentiona si imprejurarile grele care au dus la raportarea la Biroul de Credit. Un comportament bun de plata in ultima perioada ar fi un avantaj.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul primit de la ING Bank, pentru a va ajuta sa rezvolvati problema refinantarii creditelor.

Un comentariu la “Cum pot sa refinantez imprumuturile IFN-urilor, sa raman cu o singura rata?

− 8 = 0