Daca nu am platit un credit din 2012, acesta s-a prescris?

Viața mea a fost cumplit bulversată din 2007 si pana azi.

– mai întâi îmbolnăvirea grav a soțului în decembrie 2007.
– a urmat în octombrie 2008, un accident groaznic de motocicletă suferit
de fiul meu in Vietnam – unde urma un Master in IT cu urmări groaznice până in aprilie 2022. Ceva cumplit!
– și nu în ultimul rând pensionarea mea, înainte de vreme, in martie 2010 din cauza momentului greu prin care a trecut România când trebuia o pensionare rapidă a posibililor pensionari…

*Am două situații:*
*1. Pensia* îmi este blocată cu 50% popriri, pentru 3 CREDITE la 3 Bănci –
chestiuni neverificate, cu dobânzi imense și o plată mare pentru executori, astfel, plata creditelor mele s-a majorat exagerat și greșit. Pentru că eu aveam așa mari probleme în familie nu am putut verifica. De curând un angajat al unei persoane din BEJ – care a și părăsit pe acel executor – m-a avertizat că plătesc imens și că ar trebui să fiu atentă…
Aceste popriri sunt pe zeci de ani și cred că voi muri și nu îmi voi mai vedea pensia întreagă, vreodată.

*2. Existența* a încă *2 CREDITE neachitate, cam din 2012 și 2013*.
Mă îngrozesc dacă și aceste 2 Bănci ar începe executarea… pe lângă
ceea ce am…

Citind articolele dvs., m-am gândit ca trebuie să rezolv cu aceste 2 Bănci la care sigur ar trebui să existe *prescrierea.*
*Vă rog, ajutați-mă, sfătuiți-mă, cum trebuie procedat ca să scap, măcar de plata acestor 2 Bănci.*

In cazul celor doua credite neachitate din 2012, dat fiind ca au trecut de atunci peste 10 ani, iar o datorie se prescrie (anuleaza) dupa trei ani, teoretic ati putea scapa de acestea.

Practica, insa, este altceva, pentru ca depinde de mai multi factori pe care dumneavoastra s-ar putea sa-i fi scapat din vedere.

Conform prevederilor articolului 706 din Codul de Procedura Civila, “dreptul de a obtine executarea silita se prescrie in termen de 3 ani, daca legea nu prevede altfel.”

Prescrierea (anularea datoriei) unui credit nu depinde insa de perioada de neplata a acestuia, ci de momentul in care banca/IFN-ul incepe procedurile de recuperare, inclusiv prin executare silita.

Daca nu ati platit creditul de 10 ani, din 2013, insa banca, intre timp, a initiat procedura de executarea silita si recuperarea datoriei si v-a trimis notificari in acest sens, atunci nu mai puteti cere anularea datoriei.

Potrivit legii (Codul de procedura civila, art.706), o datorie se prescrie daca timp de 3 (trei) ani de la data la care creditul a fost declarat scandent anticipat (de regula dupa 90 de zile de intarzieri), banca/IFN-ul nu a initat procedura de executare silita.

In cazul datoriilor catre stat, prescrierea poate fi aplicata dupa cinci ani.

Codul de procedura civila – Prescripţia dreptului de a obţine executarea silită

Art. 705 Termenul de prescripţie

(1) Dreptul de a obţine executarea silită se prescrie în termen de 3 ani, dacă legea nu prevede altfel. În cazul titlurilor emise în materia drepturilor reale, termenul de prescripţie este de 10 ani.

(2) Termenul de prescripţie începe să curgă de la data când se naşte dreptul de a obţine executarea silită. În cazul hotărârilor judecătoreşti şi arbitrale, termenul de prescripţie începe să curgă de la data rămânerii lor definitive.

Prescrierea datoriei se face printr-o actiune in instanta (proces).

Sfatul meu, in cazul celor doua credite neachitate de care nu mai stiti nimic, sa asteptati o notificare privind executarea silita, iar in acel moment puteti lua legatura cu un avocat, in vederea deschiderii unei actiuni de prescriere, in cazul in care stiti ca nu ati primit pana acum vreo notificare de la cele doua banci sau de la firmele de recuperare creante.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti neclaritati sau doriti sa va ajut sa rezolvati problema.

2 raspunsuri la “Daca nu am platit un credit din 2012, acesta s-a prescris?

1. V

Multumesc de răspuns.
    Foarte clar ce îmi explicați.

NU am primit nici o notificare de la cele 2 Banci.
    NU stiu ce s-a intamplat cu ele.
    Am la una din ele o notificare ca au dat situatia la niste recuperatori, atunci prin 2013-2014 – nu am langa mine Dosarul, dar cam asa, ca ani.
    Insa, NU am primit nimic nici de la acestia!

Stiu sigur ca nu am primit asa ceva.

E adevarat ca mi-am schimbat si locuinta chiar din Bucuresti, dar alte Banci m-au gasit si am proprire pe Pensie de 50%.

Iar din 2016 sunt în Vietnam, totusi, cateva luni în 2017 si alte cateva luni in anul 2020 am mai venit prin țara, dar tot nu am primit nimic.

Eu aș dori sa înaintez pescripția pentru cele 2 Bănci pentru ca asa cum spuneti ca zice Legea, ma pot trezi acum cu executare silita pentru ca nu am cerut prescriptia la timp.
    Sigur au trecut mai mult de 5 ani!

NU aș fi vrut sa ajung in situatia aceasta, dar am avut atatea probleme din decembrie 2007 si pana in aprilie 2022 ca altcineva isi punea lațul de gât.
    Consider ca numai Dumnezeu m-a apărat ca sa-mi apar familia.

Iar Bancile au profitat si atatea dobanzi ca sunt ingrozita si la cele care platesc, sume exorbitante, din pensia mea și asa mică.
    Iar soțul nu are pensie.
    Dar, repet, asta este o alta problema. Doresc mai intai sa rezolv cum sa fac prescriptia la cele doua.

Sa stiti ca prescriptia se poate cere, in instanta, doar in cazul unei executari silite.

Daca nu ati primit notificarea privind executarea silita, nu aveti cum sa cereti prescriptia.

2 × = 14