În cât timp primesc banii printr-un transfer urgent de la Banca Transilvania?

„Am făcut astăzi un transfer urgent la ora 18:24 , înseamnă că banii îi va primi persoana respectivă tot astăzi ❓”

Dacă banii au fost trimiși de la Banca Transilvania, printr-un transfer urgent în lei, după ora 15, ajung în contul altei bănci (transfer interbancar) în următoarea zi lucrătoare.

Iata informatiile publicate de Banca Transilvania privind durata unui transfer interbancar în lei de tip urgent:

„Plățile marcate ca și urgente, procesate de luni până vineri, până la ora 15:00 în cursul zilei lucrătoare T vor fi prezentate în sistemul electronic de compensare în aceeași zi; Cele procesate după ora 15:00 vor fi prezentate în sistemul electronic de compensare în ziua T+1”.

Detalii privind durata transferurilor la Banca Transilvania

Va rog sa reveniti la mine dacă aveți probleme cu transferul de la Banca Transilvania.

10 raspunsuri la “În cât timp primesc banii printr-un transfer urgent de la Banca Transilvania?

1. tra

Am făcut transferul de la banca Transilvania în euro vineri la 18:24, deci banii când vor intra în cont⁉️

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Dacă a fost un transfer în euro, tip SEPA sau în regim de urgență, banii vor intra în cont a doua zi lucrătoare, adică luni.

Iata orarul de procesare a plăților în valuta, publicat de Banca Transilvania:

„Ordine de plată în valută interbancare

Ordinele de plată în valută interbancare, în regim de urgență, procesate în cursul zilei T, între orele 09:00 – 18:00 vor fi decontate cu maxim data valută T+1; ordinele de plată în valută interbancare procesate în cursul zilei T între orele 09:00-18:00, vor fi decontate cu maxim data valută T+3; ordinele de plată în valută interbancare recepționate în afara intervalelor anterior menționate, se vor procesa 24 din 24, 7 zile din 7 și se vor introduce în circuitul de decontare în următoarea zi lucrătoare bancară conform primelor 2 puncte anterioare menționate.

Ordine de plată SEPA

Plățile Sepa semnate în cursul zilei T, se vor transmite băncii beneficiare în ziua bancară lucrătoare următoare (T+1) și se vor afișa astfel:

– în extrasul generat pentru ziua T dacă tranzacția a fost semnată de luni până vineri până la ora 17:00.

– în extrasul generat pentru ziua T+1 (ziua bancară lucrătoare următoare) dacă tranzacția a fost semnată de luni până vineri după ora 17:00, sâmbătă sau duminică sau în zile nelucrătoare.
      3.3 Ordine de plată în valută intrabancare, indiferent de valoare – se procesează 24 de ore din 24, 7 zile din 7.

Transferurile transmise fără fonduri de luni până vineri, după ora 17:30, sâmbătă și duminică după ora 11:30 se refuză automat.”

Va rog sa reveniti la mine, pentru a-mi spune dacă au intrat sau nu banii, în cursul zilei de luni.

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Ora de încasare a banilor depinde de numărul transferurilor decontate de instituția responsabila de platile între bănci, Transfond. (vezi foto)

Pe parcursul unei zile, exista trei sesiuni de decontare, în care banii intra în conturi: 10,20 pentru transferurile lei și 11 pentru transferurile euro, 13,00 pentru transferurile în lei și 14,15 pentru transferurile în euro, 15,40 pentru transferurile în lei și 17,30 pentru transferurile în euro.

Așadar, puteți verifica începând cu ora 11 dacă au intrat banii în cont.

Reveniti va rog la mine să-mi spuneți dacă au intrat banii.

ore procesare plati transfond

ora procesare plati euro transfond

2. tra

Se pun și zilele de sâmbătă și duminică la transferul urgent ⁉️Pentru că eu am făcut transferul vineri la 18:24 și persoana la care i-am trimis nu i-a primit ieri, îi va primi în decursul zilei de astăzi ❓️Aștept răspunsul dumneavoastră, vă mulțumesc foarte muult

1. Ghiauru Alina

In jurul orei 19 pe data de 2.09.2022 am transferat in contul soției de la altă bancă o suma de bani. Am bifat in aplicație urgent. Cand ar intra banii?

6 − 6 =