Nu mai pot plati creditul, din cauza dobanzilor prea mari. Ce pot sa fac?

hora credit stergere biroul de credit

„Am luat un credit de la ifn hora de 2000 de ron și am tot platit dobânzi acum nu am mai achitat și am ajuns la 7000 să achit nu stiu ce pot face.Mai am și alte credite și am agradul de indatorare foarte mare”

Hora Credit, precum si alte IFN-uri, aplica dobanzi exagerat de ridicate pentru credite, in jurul a 2% pe zi, nu pe an, cum impune legea, adica 730% pe an.

In acest fel se ajunge la supraindatorarea restantierilor, ca in cazul dumneavoastra, dobanzile penalizatoare putand sa depaseasca semnificativ valoarea imprumutului, ceea ce este interzis de OUG 50: „În toate cazurile, cuantumul dobânzilor penalizatoare nu trebuie să depășească principalul restant”.

IFN-urile sunt obligate de lege sa va ajute sa achitati datoriile, daca ati ajuns supraindatorata, in principal din cauza dobanzilor uriase aferente acestor imprumuturi.

Iata ce spune articolul 39 din OUG 50/2010 privind contractele de credit, pe care IFN-urile trebuie sa o respecte:

În cazul imposibilității consumatorilor de a accepta majorarea dobânzii, creditorul nu are dreptul să denunțe unilateral sau să rezilieze contractul. Creditorul trebuie să facă o propunere, transmisă în scris, de reeșalonare sau de refinanțare a creditului, în raport cu veniturile actuale ale consumatorului.

OUG 50/2010

Printre solutiile pe care IFN-urile vi le pot oferi, prin reesalonarea sau refinantarea creditului, se afla urmatoarele:

• reducerea dobanzii si/sau a comisioanelor la credit;
  • modificarea (prelungirea) perioadei de creditare, cu anularea aplicarii dobanzilor;

In concluzie, sfatul meu este sa faceti o reclamatie la Hora Credit, prin e-mail, la adresa: info@horacredit.ro, in care sa solicitati gasirea unei solutii pentru achitarea restantelor, dupa care reveniti la mine cu rapunsul primit de la acest IFN.

8 − = 3