Etichete: auto

Ce pot sa patesc daca nu platesc creditul auto din Germania?

„In 2018 am făcut un împrumut în Germania de 9000€ și am cumpărat o mașină care în 5 luni sa defectat , ea fiind în garanție, am dus-o înapoi dar fara sa fac ceva poze sau alte acte , pt că am trimis o printr un transportator cu platforma , mă rog povestea e mai lunga și complica , am trecut printre o depresie urâtă și ajuns acum să mă caute recuperatorii din germania ,

încă nu sa ajuns la proces dar daca se ajunge și eu nu mă prezint, că între timp eu nu mai vad cu ochiul stâng deloc iar cu dreptul mai vad 5 procente dar vad tubular pt că am glaucom și în zona periferica este in ceata , debea mă descurc ziua să merg prin curte , întrebarea mea este , pot sa vina sa mă retina să fac pușcărie pt asta?

și dacă îmi pun poprire pe cont îmi retine o treime din venituri? venituri care le am sunt: o pensie pe caz de boala, indemnizație de însoțitor și de la dgaspc indemnizate de handicap

vă mulțumesc foarte mult pt tot, va doresc o zi minunata , și Dumnezeu să vă răsplătească !!”

Postat in data: 13 aug., 2023

Am facut un credit auto la Santander Germania, dar nu am primit cartea masinii. Ce trebuie sa fac?
santander germania credit

„Buna seara, am facut o finanțare auto in germania la santander in 2019 cu o rata fixa lunara de 225€ pe o durata de 5 ani si in 2020 am plecat din germania plătind bine ințeles ratele în continuare.

Anul acesta mam decis sa ma duc sa le dau restul de bani si sa inchid finantarea ca sa imi trimită cartea masini sa o pot inmatricula in romania, mai exact acum 3 saptamani am fost in germania la ei la banca am achitat restanța care o mai aveam si mi.au spus că in decurs de 2 saptamâni va veni cartea prin posta la adresa care am avuto in germania ( tin sa precizez că acolo inca sta sora mea ) si deja a trecut a 3 saptămână si nu a venit ce ar trebui sa fac ???
Va mulțumesc si astept raspunsul dumneavoastră.”

Postat in data: 20 iun., 2022