Etichete: credit scadent anticipat

Finopro imi cere 17.500 de lei pentru un credit exigibil anticipat de 2.500 de lei la Credius! Ce pot sa fac?
notificare finopro credit scadent anticipat credius

„Buna ziua. Am si eu o problema. Acum un an de zile, am facut un credit de nevoi personale la Credius IFN. Acesta a fost in valoare de 2500 de lei ( din care 500 de lei taxa de analiza ) . Am platit cateva rate, dupa care am ramas fara serviciu, iar plata ratelor a devenit imposibila.

Acestia au cesionat contractul de credit catre o firma de recuperare creante si anume Finopro IFN S.A. tocmai am primit astazi o notificare scrisa, in care mi se cere sa achit catre Finopro IFN S.A , suma de 17507 lei, reprezentand, 2185 lei dobanda restanta, 2494 lei principal declarat exigibil anticipat, iar 12822 lei, dobanda declarata exigibila anticipat. Ce pot face in aceasta situatie?

Mi se pare exagerat de mult sa platesc 17500 lei, pentru un credit restant de 2500 de lei. Va multumesc pentru eventualul ajutor.”

Postat in data: 15 apr., 2024

Dupa cate zile de restante la credit se poate demara executarea silita?

„Bună seara! Am un salar de 3300 de lei din care am de achitat următoarele credite făcute anil trecut în 2022 la Ifn-urile: Icredit, Credit Prime, Mozipo, Viva Credit și Provident și am și un credit la Raiffaisen, dar sunt la zi cu toate ratele la ei.

Sunt mamă singură și la 31 August 2023 mi se încheie contractul de muncă pentru că am fost angajată doar pe anul 2022-2023. Menționez că la Provident și Icredit înregistrez întârzieri de peste 199 de zile. La Credit Prime și la Viva Credit am ajuns la o înțelegere de plată și ar trebui să le termin în luna lui Decembrie. La Mozipo, Icredit și Provident am mai făcut plăți parțiale.

Intrebarea mea este aș putea să mă trezesc cu dosar de executare silită la Icredit și Provident? Până acum nu am primit nicio hârtie de la ei doar mesaj pe telefon în care mi se spune că înregistrez o sumă restantă și numărul de zile de întârziere. Executarea silită când se poate demara dacă la niciuna dintre ele nu mi s-a declarat creditul scadent anticipat?
Vă mulțumesc!”

Postat in data: 15 aug., 2023

Este legal sa fiu executat silit in maxim 5 zile de la declararea creditului scadent anticipat?
terra credit scadenta anticipata

Să va expun problema mea. Am luat 500 de lei în data de 12-10-2022 de la Terra Credit în 3 rate lunare.. Nu am apucat sa achit decât în jur de 500 lei dar asta fiind mai mult dobânzi și penalități.
După ce au trecut cele 90 de zile de restanta am primit mail precum creditul a fost declarat scadent anticipat și dacă nu plătesc în maxim 5 zile trimite dosarul la executor. Datoria în momentul de fata este de 1032 lei chiar dacă am plătit pana acum aproape 500 lei..

Eu le.am trimis înainte sa ajung la cele 90 de zile de restanta mail prin care am cerut o integere amiabila deoarece nu pot plăti creditul restant la care nu am primit nici un răspuns. Acum după ce am primit înștiințarea de credit scadent anticipat am sunat la ei sa discut și nu vor sa facă nici o înțelegere amiabila nici o restructurare de credit, nimic.

Este legal ca după ce a fost declarat creditul scadent anticipat în maxim 5 zile sa plătesc toată datoria, dacă nu trimite dosarul la executor?

Și m.au amenințat ca o sa plătesc și cheltuiala executorului.. Din câte știu am dreptul la încă 90 de zile ca să pot plăti și pe urma dacă nu atesc sa trimită dosarul. Deci restanta mea totala este de pe data de 12-10-2022 pana în acest moment. Plus ca am mai făcut plăti parțiale aproape de 500 lei.

Va mulțumesc frumos și aștept un mesaj cu o lămurire..

Postat in data: 20 feb., 2023

Dupa cate zile se poate declara un credit scadent anticipat?

Va salut cu respect,

As dori sa îmi răspundeți la o întrebare dacă găsiți timpul necesar,va rog.

Am 77 de zile întârziere la rate la Patria Bank,3 rate care însumează 18.540 de lei.eu pana vineri,2 septembrie,achit 12.500 de Lei,ei spun ca vor tot,altfel nu vor opri procedura de executare.

Pot ei declara creditul scadent anticipat dacă n am depășit 90 de zile?

Dacă eu plătesc chiar și o rata,termenul se întârziere nu scade? Adică rata cea mai veche din iunie,dacă o plătesc,nu se recalculează întârzierea de la ultima plata?
Vreau sa le răspund informat deoarece ei pun totul în seama executării silite.

Va mulțumesc anticipat și ptr.raspuns

Postat in data: 30 aug., 2022