Etichete: credit tbi bank

Trebuie sa platesc creditul online facut printr-o frauda?

Buna; va scriu deoarece ne aflam intr-o situatie asemanatoare cu ce am citit pe pagina dvs; sotul meu a facut asa zise “investitii” in urma vizionarii unui anunt de achizitie actiuni care i-ar aduce castiguri frumoase; bineinteles a cazut in plasa unor escroci care l-au pus sa isi instaleze anydesk pe telefon; pe card nu avea cine stie ce suma insa pana la urma l-au convins sa depuna in automat o
suma pe baza unui cod pe care ei i l-au trimis, pentru a cumpara criptomonede; camd si-a dat seama ca e o farsa, s-a prezentat la politie;

problema majora e ca la 1-2 luni de cand a anuntat politia am primit acasa o adresa de la tbi ca nu am achitat ratele la creditul pe care i-l avem la ei; am sesizat din nou politia de acest aspect si am contactat un avocat care a trimis catre tbi o cerere de rezolutiune unilaterala a contractului si am cerut sa ni se trimita contractul semnat si documentele care au stat la baza acordarii creditului;

nu ne-a raspuns nimeni la cererea care a fost trimisa in 26 ianuarie insa ne tot streseaza telefonic sa achitam ratele iar acum o saptamana am primit un sms cu un link de plata, sa achitam suma de 19300 lei si ca s-a declarat scadent anticipat si pregatesc dosarul de executare;

va rog sa ma sfatuiti ca nu stiu ce sa fac in aceasta situatie; ma gandeam sincer ca daca am sesizat politia asupra acestui aspect, se va face ceva in privinta aceasta insa se pare ca am fost naiva.

Chiar nimeni in tara asta nu protejeaza cetateanul in nici un fel? La sediul tbi din orasul nostru nu am primit nici un raspuns deoarece creditul nu a fost solicitat in unitatea lor ci s-a incheiat online, ca atare sunati la relatii clienti si stati cu orele sa intrati in legatura cu cineva care si asa nu prea te lamureste; nu era normal sa primim ceva oficial ca de pilda cum s-a calculat suma de 19000 cand valoarea initiala a creditului era mai mica?

In plus am sunat la departamentul de colectare si ni s-a spus ca se analizeaza la departamentul lor de
frauda insa din ianuarie ( de cand am trimis cererea catre ei) si pana acum se pare ca nu au stat pe loc ci au luat masura de scadenta anticipata, daca e adevarat pentru ca repet, nu am primit nimic pe
posta.”

Postat in data: 14 mart., 2024

Ce fac cu creditul TBI Bank, daca am ramas fara loc de munca?

„Buna ziua, am facut un credit la TBI , din pacate dupa cateva luni de plata la zi a ratelor am ramas fara locul de munca, eu iam contactat si le am explicat problema, fata de acolo spunand ca i pare rau nu are ce sa faca ca tre sa platesc, pana la urma sa ajungem de comun acord sa platesc macar o suma mai mica din rata, problema este ca aproape in fiecare saptamana ma suna diferiti reprezentanti de la TBI pentru a imi spune sa platesc pentru evitarea dea a fi actionat in instanta, exista o solutie pentru a face ceva? sa scada dobanda sau sa prelungeasca termenu pentru a micsora rata? au vreo obligatie si ei ?
va multumesc”

Postat in data: 10 feb., 2023

Pot sa inchei contractul cu TBI Bank, daca predau masina bancii?

„Am luat o mașină în rate de un parc auto creditat de TBI, mai am de platit cam 5000€ daca nu mai vreau să plătesc rata, pot preda mașină direct bancii și să închei contractul ?”

Postat in data: 08 feb., 2023