Ce fac cu creditul TBI Bank, daca am ramas fara loc de munca?

„Buna ziua, am facut un credit la TBI , din pacate dupa cateva luni de plata la zi a ratelor am ramas fara locul de munca, eu iam contactat si le am explicat problema, fata de acolo spunand ca i pare rau nu are ce sa faca ca tre sa platesc, pana la urma sa ajungem de comun acord sa platesc macar o suma mai mica din rata, problema este ca aproape in fiecare saptamana ma suna diferiti reprezentanti de la TBI pentru a imi spune sa platesc pentru evitarea dea a fi actionat in instanta, exista o solutie pentru a face ceva? sa scada dobanda sau sa prelungeasca termenu pentru a micsora rata? au vreo obligatie si ei ?
va multumesc”

Bancile si IFN-urile ar trebui sa-si ajute clientii aflati in situatii dificile, precum pierderea locului de munca, astfel incat sa nu ajunga sa fie raportati la Biroul de Credit sau executati silit.

Este posibil ca imprumutul sa aiba si o asigurare prin care sa se poata achita ratele scadente la credit in perioada somajului.

De aceea, sfatul meu este sa trimiteti la TBI Bank o cerere in scris, prin e-mail, in care sa soliciati o solutie pentru traversarea periodei grele in care va aflati, cauzata de pierderea locului de munca.

Banca poate sa va propuna solutii precum restructurarea creditului, diminuarea ratei, amanarea platilor o anumita perioada, diminuarea datoriei etc.

Intrebati la TBI Bank si daca imprumutul are o asigurare atasata.

Cererea la TBI Bank o puteti trimite prin e-mail, la adresa  ccc@tbicallcenter.ro.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul TBI Bank, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

Un comentariu la “Ce fac cu creditul TBI Bank, daca am ramas fara loc de munca?

6 × = 54