Etichete: desi

Banca refuza sa ridice poprirea, desi am hotararea judecatoresca. Ce pot sa fac?

Banca mi- a pus poprire pe cont din cauza unei firme de recuperare.
Am castigat procesul la judecatorie in 29.09.2022 si am legalizat
hotararea judecatoreasca si m- am dus la banca cu ea. Inainte
intrebasem un functionar al bancii daca imi trebuie si ceva de la
executorul judecatoresc care pusese poprirea si mi-a spus ca nu
trebuie.

In ziua in care am scos hotararea legalizata am mers la banca si
angajatul de acolo mi-a spus ca trebuie sa am sistarea de la executor
si hotararea in original. I- am spus ca colega lui a mentionat cu
cateva zile inainte ca nu trebuie si sistarea atata timp cat am
hotararea judecatoreasca legalizata. Angajatul mi- a oprit hotararea
legalizata in original si am intrebat cand ma anunta ca se ridica
popriprea si mi- a spus ca o sa fiu sunata de cineva de la banca ca sa
ma anunte, mi- a dat doar un nr de inregistrare. In acea zi nu m-a
sunat nici un angajat al bancii si a doua zi am mers la banca si o
alta angajata de la ghiseu mi-a spus ca au trimis nu stiu unde acea
hotarare depusa (cred ca la departamentul de juridic) si ca nu se
aproba pentru ca am nevoie de sistarea de la executor si ca hotararea
nu este definitiva.

Repet ca o alta colega mi-a spus ca se poate fara
sistare, si in plus, hotararea este definitiva (are stampila albastra
si scrie ca este „definitiva fara drept de apel” si legalizata).

Prima intrebare este de ce nu m-a sunat nimeni de la banca sa-mi spuna acest
aspect (a trebuit sa merg acolo) sau sa primesc un mail de instiintare

A doua intrebare este unde pot face plangere (in afara de ANPC) pt ca
angajatii bancii nu stiau exact ce acte trebuie pt ridicarea popririi
(3 angajati au spus 3 chestii diferite) si in plus, ca habar nu au cum
arata o hotarare judecatoreasca definitiva (sa rog judecatorul sa se
prezinte la banca sa le explice cum sta treaba ? 🙂 ). Avocatul meu
mi-a spus clar ca aceea hotarare legalizata (in care este mentionat
„definitiv fara drept de apel”) este cea legala.

Postat in data: 01 dec., 2022

Banca Oney m-a raportat la Biroul de Credit desi n-am luat credit! Ce pot sa fac?
oney bank credit

M-am trezit ca figurez in Biroul de Credite cu un credit luat in ianuarie de la banca ONEY desi NU am luat niciun credit de la ONEY, ci doar am incercat sa iau unul, insa mi s-a refuzat acest lucru din motive doar de ei (ONEY) stiute, insa nu intru in detalii.

La mai bine de 4 luni distanta, pur si simplu intamplator, am aflat ca figurez cu acel credit la Biroul de Credit, iar acum am probleme in a contracta un alt credit din cauza acestei ERORI IMPARDONABILE al angajatilor ONEY.

Am sunat in mai multe randuri pentru remedierea acestei erori, mi s-a promis telefonic (exista inregistrarea apelului) ca astazi, 27.04.2022 voi primi un raspuns oficial pe mail, ca a fost vorba de o eroare si ca vor trimite mail la Biroul
de credit pentru actualizarea informatiilor, insa pana in acest momenht nu s-a facut nimic, ceea ce, in opinia mea, este un abuz care nu poate ramane nesanctionat.

Solicit indreptarea acestei erori grave care imi aduce prejudicii deosebite pana la finele acestei zile si trimiterea unui document oficial in acest sens, document care sa justifice faptul ca nu figurez cu niciun credit ONEY si ca totul s-a produs
dintr-o grava si regretabila eroare si neglijenta a angajatilor ONEY.

Multumesc si astept raspuns asap.

Postat in data: 27 apr., 2022

Mi s-a facut a doua poprire in acelasi dosar, desi am platit tot. Ce pot sa fac?

Bună ziua, va rog frumos sa ma ajutați și pe mine. eu am scos un credit la BancPost care ulterior a fost preluat de banca Transilvania. nu l-am plătit. în 2014 a început sa mi se facă proprie pe pensie. am plătit pana în luna august 2021 atunci a fost ultima rata.
nu am primit nici o hârtie cum ca să ridicat poprirea iar în luna noiembrie am primit un plic de la aceeași executor ca sa făcut proprie iar pe o suma și mai mare în același dosar.
Am încercat sa dau de executor iar executorul a vb foarte urat cu mine și mi-a spus ca am terminat cu el dar au întrat pe fir cămătarii și mi-a închis telefonu în nas. nu înțeleg ce cămătari când eu am luat creditu de la banca.

Astazi am fost pana la domnu executor mi-a vb foarte urat și a spus sa plătesc 1400 de lei ca să îmi facă copii după dosarele de executare și sa ii trimit dovada platii după care mi le va trimite prin posta. cautand o doamna prin dosar mi-a spus ca eu plătesc doar din 2017 când eu am cupoane și se poate dovedi ca din 2014 banii mi ia același executor.
va rog frumos sa ma sfătuiți ce sa fac ca nu mai știu unde sa ma duc

Postat in data: 27 mart., 2022

Raiffeisen nu vrea sa-mi scada rata la credit, desi sunt in somaj. Ce pot sa fac?

Raiffeisen mi-a respins cererea pentru restructurarea creditului (reducerea ratei la jumatate) pentru 3 ani de zile, fara sa imi spuna motivul respingerii.

Eu am sotie si 2 copii minori, un venit de aproximativ 3200 lei, sotia a fost introdusa in somaj (468 lei) pana in luna Martie_2022 si nu isi poate gasi un loc de munca pentru ca trebuie sa creasca copilul cel mic (2.7 ani), nefiind primit la cresa de stat din lipsa locurilor, dar din toamna copilul va fi la gradinita, moment in care abia atunci sotia isi poate cauta un loc de munca.

Ce pot sa mai fac ca aceasta banca sa imi reduca la jumatate rata la creditul pe care il am la dansii?

Postat in data: 03 mart., 2022

Raiffeisen imi trimite notificari de plata, desi am cerut inchiderea cardului. Ce pot sa fac?
raiffeisen-reclamatie

Mă confrunt cu următoarea problemă. Am solicitat închiderea unui card de credit pentru cumpărături la una dintre agențiile Raiffeisen Bank. Între timp agenția s-a închis si după câteva luni am început să primesc notificări de plată prin poștă și prin sms cu sume de plată aferente acestui card.

Am contactat telefonic Raiffeisen Bank, iar aceștia mi-au transmis ca e posibil să se fi pierdut documentele care atestă închiderea contului la momentul închiderii agenției.

Am trimis pe e-mail centrala@raiffeisen.ro copia dupa notificarea privind renuntarea la cardul de credit și foaia de vărsământ care atestă plata sumelor rămase de achitat la momentul închiderii contului, dar nu am mai primit nici un răspuns.

Încă primesc aceste notificări de plata, ce se poate face în această situație? Mulțumesc!

Postat in data: 17 dec., 2021

Raiffeisen mi-a pus poprire pe indemnizatia copilului, desi mi se opreste deja din ea. Ce pot sa fac?
raiffeisen-bank-reclamatie-refinantare-credit

Buna ziua, nu știu ce trebuie sa fac si unde sa depun reclamație. Eu sunt in creștere copil si mi se opresc odată banii din
indemnizație ,si încă o data îmi oprește banca Raiffeisen.
Banca stie problema și îmi mai opresc ei o data pt ca așteaptă Înștiințare de la executor. Eu am vb cu executorul a zis ca o sa rezolve problema dar nimic eu tot contul blocat îl am.Mulțumesc!
As mai vrea sa precizez ca eu sunt girant la creditul care s-a luat și titularului i se opresc odată banii.Este normal sa am și eu poprire?

Postat in data: 05 dec., 2021