Bună ziua, va rog frumos sa ma ajutați și pe mine. eu am scos un credit la BancPost care ulterior a fost preluat de banca Transilvania. nu l-am plătit. în 2014 a început sa mi se facă proprie pe pensie. am plătit pana în luna august 2021 atunci a fost ultima rata.
nu am primit nici o hârtie cum ca să ridicat poprirea iar în luna noiembrie am primit un plic de la aceeași executor ca sa făcut proprie iar pe o suma și mai mare în același dosar.
Am încercat sa dau de executor iar executorul a vb foarte urat cu mine și mi-a spus ca am terminat cu el dar au întrat pe fir cămătarii și mi-a închis telefonu în nas. nu înțeleg ce cămătari când eu am luat creditu de la banca.

Astazi am fost pana la domnu executor mi-a vb foarte urat și a spus sa plătesc 1400 de lei ca să îmi facă copii după dosarele de executare și sa ii trimit dovada platii după care mi le va trimite prin posta. cautand o doamna prin dosar mi-a spus ca eu plătesc doar din 2017 când eu am cupoane și se poate dovedi ca din 2014 banii mi ia același executor.
va rog frumos sa ma sfătuiți ce sa fac ca nu mai știu unde sa ma duc

In primul rand, nu este normal ca executorul sa se poarte urat cu dumneavoastra si sa va puna sa platiti atatia bani (1.400 de lei), pentru a primi documentele aferente popririi, pe care de fapt executorul este obligat de lege sa vi le furnizeze gratuit.

In al doilea rand, se pare ca platile facute de dumneavoastra catre executor, timp de mai multi ani, in perioada 2014-2017, nu au ajuns la banca sau la firma de recuperare, de aceea s-a facut o noua poprire in acelasi dosar, probabil de o firma de recuperare („au intrat pe fir recuperatorii”).

De aceea, sfatul meu este sa faceti doua reclamatii: una catre executor, si alta catre banca sau firma de recuperare care a preluat de la banca datoria aferenta creditului.

Plangerea (petitia) la adresa executorului o puteti trimite prin posta sau e-mail, la Uniunea Națională a Executorilor Judecătorești (UNEJ).

Iata datele de contact de la Uniunea Națională a Executorilor Judecătorești (UNEJ):

Uniunea Națională a Executorilor Judecătorești
Adresa : Str. Cuza Vodă nr. 143, sector 4, București
Tel: 021.320.50.92, 021.320.50.50
E-mail: uniune@executori.ro

Site: UNEJ

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsurile primite la reclamatii, pentru a va ajuta sa rezolvati problema cu poprirea.

Vasile Pop-Coman

2 raspunsuri la “Mi s-a facut a doua poprire in acelasi dosar, desi am platit tot. Ce pot sa fac?

1. bo

Mulțumesc frumos! Luni vom lua toate propriile de la casa de pensii sa vedem clar unde s-au dus banii și facem și reclamație! După ce primim un răspuns vom lua legătura cu dvs

8 + 3 =