raiffeisen-bank-reclamatie-refinantare-credit

Buna ziua, nu știu ce trebuie sa fac si unde sa depun reclamație. Eu sunt in creștere copil si mi se opresc odată banii din
indemnizație ,si încă o data îmi oprește banca Raiffeisen.
Banca stie problema și îmi mai opresc ei o data pt ca așteaptă Înștiințare de la executor. Eu am vb cu executorul a zis ca o sa rezolve problema dar nimic eu tot contul blocat îl am.Mulțumesc!
As mai vrea sa precizez ca eu sunt girant la creditul care s-a luat și titularului i se opresc odată banii.Este normal sa am și eu poprire?

Raiffeisen nu ar fi trebuit sa va retina si ea banii din indemnizatie, dat fiind ca ati anuntat banca despre faptul ca vi se iau deja banii aferenti popririi.

Banca ar fi trebuit sa ia legatura cu executorul judecatoresc, pentru a conveni impreuna modalitatea de retinere a banilor din indemnizatie, astfel incat sa nu vi se ia de doua ori banii, ceea ce este ilegal.

In consecinta, sfatul meu este sa faceti o reclamatie la Raiffeisen, in care sa solicitati rambursarea banilor luati in plus din indemnizatia copilului.

Puteti face reclamatia la Raiffeisen astfel:

– Call Center, la numarul de telefon *2000, de luni pana vineri, 8-22, si sambata, 9:00 – 17:30.

– E-mail, la adresa: centrala@raiffeisen.ro

– Completarea formularului de pe site, la acest link:  https://www.raiffeisen.ro/persoane-fizice/in-sprijinul-tau/opinia-ta-conteaza

– Prin intermediul serviciului de internet banking – Raiffeisen Online, ne puteti transmite mesaje securizate.

Va rog sa reveniti la mine pentru a-mi spune daca ati rezolvat sau nu problema cu poprirea Raiffeisen.

Cu privire la faptul ca sunteti girant (codebitor) la credit si vi se face poprire, desi are poprire si titularul creditului, se poate considera un abuz al executorului judecatoresc, pentru ca executarea silita a girantului se face doar daca nu se poate recupera datoria de la titularul creditului.

De aceea, trebuie sa faceti o reclamatie si impotriva executorului judecatoresc, la Uniunea Executorilor Judecatoresti (UNEJ), pe site-ul www.executori.ro. Vedeti in acest articol cum puteti reclama un executor la UNEJ.

Bancherul.ro

Un comentariu la “Raiffeisen mi-a pus poprire pe indemnizatia copilului, desi mi se opreste deja din ea. Ce pot sa fac?

1. Ofi

Buna ziua, va mulțumesc pentru toate informațiile, in cazul in care nu rezolv voi reveni la d-voastră cu detalii. O zi buna va doresc!

− 3 = 6