Etichete: executare silita ifn

Care este procedura executarii silite daca nu platesc creditul la IFN?
terra credit poprire

„Am primit în data de 27 martie 2023, un email de la Terra Credit în care eram notificat ca trebuie sa plătesc împrumut integral în maxim 5 zile de la data primirii acelei notificări, altfel se va începe procedura de executare silită. Zilele de întârziere de la data scadentă au ajuns la 97 zile.

Dacă nu voi plăti în termen de 5 zile de la primirea acelei notificări, mi se va pune proprire pe salariu sau care e procedura? Nu înțeleg exact.
mersi”

Postat in data: 29 mart., 2023

Terra Credit nu accepta o promisiune de plata a datoriei. Ce pot sa fac?
terra credit ifn

Buna ziua ! Am un credit la un IFN ( Terra credit ) și am făcut plăti parțiale , dar suma integrala nu am plătit-o , fiind declarată scadentă anticipata , urmând executare silită . Am discutat cu cei de la IFN , am făcut promisiune da plata pe o perioada de 4 luni , dar nu accepta decât o plata urgentă . Nu dispun de bani pana la pensie ( 10 ale lunii ) . Cum pot proceda sa nu ma execute silit ? Va mulțumesc !

Postat in data: 29 ian., 2023

Cum pot rezolva cat mai repede o executare silita pentru neplata datorii la IFN?

Am o executare silita pentru neplata datorii ifn. Cum pot rezolva cat mai repede?

Postat in data: 18 nov., 2022

Dupa cat timp poate fi pornita procedura de executare silita?
mobilo reclamatie

Am citit la dumneavostra pe site ca IFN urile nu pot declansa procedura de executare silita mai repede de 3 luni. Ba de fapt chiar 6, 90 zile de neplata reprezinta momentul cand creditul este declarat anticipat iar apoi trebuie sa treaca inca 90 de zile pana cand acesta poate fi inceput ca executare silita. Sper ca am inteles corect.

Am 2 credite cu intarziere de 60 de zile catre Ocean Credit si Mobilo. Acestia insista ca pot incepe executarea silita contractul meu avand titlu de executare silita. Am tinut sa le reamintesc de legea spusa de dvs pe site si ba chiar am gasit in contract aceste doua paragrafe.

“ Creditorul poate declara scadenta anticipata atunci cand Imprumutatul nu achita timp de 90 de zile consecutive ratele ajunse la scadenta.”

“ la aparitia oricaruia dintre cazurile de incetare precizate la art. 10.2 de mai jos sa denunte unilateral contractul de credit, cu consecinta declararii creditului exigibil si scadent anticipat dupa expirarea termenului legal minim de 90 de zile de la scadenta;

e. sa procedeze la executarea silita a IMPRUMUTATULUI, pentru recuperarea sumelor datorate, dupa expirarea termenului minim de 3luni de la declararea scadentei anticipate a creditului;”

Intrebarea mea este urmatoarea, este normal sa faca asa ceva? Cum ii pot opri sau ce pot face?

Din punct de vedere legal observ ca nu este okay.

Multumesc mult si ma scuzati de deranj.

Postat in data: 31 oct., 2022