Dupa cat timp poate fi pornita procedura de executare silita?

mobilo reclamatie

Am citit la dumneavostra pe site ca IFN urile nu pot declansa procedura de executare silita mai repede de 3 luni. Ba de fapt chiar 6, 90 zile de neplata reprezinta momentul cand creditul este declarat anticipat iar apoi trebuie sa treaca inca 90 de zile pana cand acesta poate fi inceput ca executare silita. Sper ca am inteles corect.

Am 2 credite cu intarziere de 60 de zile catre Ocean Credit si Mobilo. Acestia insista ca pot incepe executarea silita contractul meu avand titlu de executare silita. Am tinut sa le reamintesc de legea spusa de dvs pe site si ba chiar am gasit in contract aceste doua paragrafe.

“ Creditorul poate declara scadenta anticipata atunci cand Imprumutatul nu achita timp de 90 de zile consecutive ratele ajunse la scadenta.”

“ la aparitia oricaruia dintre cazurile de incetare precizate la art. 10.2 de mai jos sa denunte unilateral contractul de credit, cu consecinta declararii creditului exigibil si scadent anticipat dupa expirarea termenului legal minim de 90 de zile de la scadenta;

e. sa procedeze la executarea silita a IMPRUMUTATULUI, pentru recuperarea sumelor datorate, dupa expirarea termenului minim de 3luni de la declararea scadentei anticipate a creditului;”

Intrebarea mea este urmatoarea, este normal sa faca asa ceva? Cum ii pot opri sau ce pot face?

Din punct de vedere legal observ ca nu este okay.

Multumesc mult si ma scuzati de deranj.

Conform legii (OUG 50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori), bancile si IFN-urile pot declara creditul scadent anticipat doar dupa un numar de 90 de zile (3 luni) consecutive de restante.

Aceeasi lege spune ca perioada dintre declansarea scadentei anticipate si inceperea executarii silite nu poate fi mai mica de 3 luni.

Asadar, executarea silita nu poate fi declansata mai devreme de 9 luni din momentul in care banca va anunta ca imprumutul este scadent anticipat, adica trebuie sa-l platiti ingral, nu in rate, ca anterior.

Iata prevederile OUG 50/2010 privind executarea silita:

” (9) Creditorul poate declara creditul scadent anticipat după înregistrarea unui număr de 90 de zile consecutive restanță de către consumator.

(10) Perioada dintre declararea scadenței anticipate și declanșarea executării silite nu poate fi mai mică de 3 luni.

La solicitarea expresă a consumatorului, creditorul reduce această perioadă.

În cazul în care executarea silită nu este inițiată în cel mult 6 luni de la data declarării scadenței anticipate, începând cu ziua imediat următoare expirării acestui termen, creditorul nu va mai percepe dobânzi penalizatoare.

Prevederile alin. (9) și (10) se aplică și procedurilor derulate de entitățile care desfășoară activități de recuperare creanțe.”

OUG 50/2010

Asadar, doar daca nu platiti ratele timp de 90 de zile consecutiv, banca, IFN-ul sau firma de recuperare poate declara creditul scadent anticipat, iar dupa alte minim 3 luni, poate initia executarea silita.

Ceea ce inseamna ca daca dumneavoastra mai achitati din restante, sa spunem o rata, numarul de zile consecutive cu restante (termenul de intarziere) scade, iar IFN-ul sau banca nu poate declara creditul scadent anticipat.

Sfatul meu este sa faceti reclamatii la Mobilo si Ocean Credit , in care sa va plangeti ca ati fost informat gresit cu privire la posibilitatea de a fi executat silit.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsurile la reclamatiile trimise la Ocean Credit si Mobilo.

Vasile Pop-Coman

2 raspunsuri la “Dupa cat timp poate fi pornita procedura de executare silita?

1. exe

As dori sa va multumesc enorm ca v ati luat din timpul dumneavoastra pentru
    a imi raspunde si a ma ajuta.

Am scris un mail catre cele doua, am sa l atasez aici, iar apoi cand imi
    vor raspunde voi reveni cu un raspuns.

O seara placuta si ma scuzati din nou de deranj!

Mail catre IFN:

In urma mailurilor in care m ati informat ca v a urma sa fiu executat silit
    cand nici nu au trecut cele 90 de zile pentru a declara creditul anticipat,
    am dorit sa fiu mai informat in vederea acestei probleme.

Iata prevederile OUG 50/2010 privind executarea silita:

” (9) Creditorul poate declara creditul scadent anticipat după
    înregistrarea unui număr de 90 de zile consecutive restanță de către
    consumator.

(10) Perioada dintre declararea scadenței anticipate și declanșarea
    executării silite nu poate fi mai mică de 3 luni.

La solicitarea expresă a consumatorului, creditorul reduce această perioadă.

În cazul în care executarea silită nu este inițiată în cel mult 6 luni
    de la data declarării scadenței anticipate, începând cu ziua imediat
    următoare expirării acestui termen, creditorul nu va mai percepe
    dobânzi penalizatoare.

Prevederile alin. (9) și (10) se aplică și procedurilor derulate de
    entitățile care desfășoară activități de recuperare creanțe.”

Pe langa cele scrise mai sus prin lege, eu am facut si plati partiale si
    voi mai face catre dumneavoatra mereu pentru a rezolva problema. Nu mi s a
    oferit o restructurare, am spus ca sunt plecat din tara o perioada si ca
    doresc sa rezolvam prin mailuri problema insa a urmat direct amenintarea cu
    executarea silita. Dintr un salariu de 2700 lei nu pot plati din prima tot.

M-ati informat gresit cu vedere la executarea silita si as dori sa reclam
    asta, si in contractele semnate scrie clar ca creditul este declarat
    anticipat dupa 90 de zile, iar abia apoi dupa inca o perioada de minim 3
    luni se poate incepe procesul de executare silita.

Va rog sa rezolvam problema impreuna fara a se mai ajunge la aceste metode.

Astept raspunsul dumneavoastra si sa rezolvam.

9 − 1 =