Etichete: frauda brd

Mi s-au furat datele personale si financiare din telefon, dupa ce am aplicat pe o platforma de investitii recomandata de Ion Tiriac. Ce pot sa fac?
frauda video ion tiriac deep fake

„Buna ziua!
In data de 23.01.2024 am aplicat pe o platforma de investitii in care vorbea domnul Ion Tiriac. Am fost sunat de o domniisoara de la telefon 0733904608 si la indrumarea ei am deschis un cont Revolut ,pentru a vira 1250 lei pentru investirii.

Apoi a spus ca voi fi sunat de un specialist carema va indruma in investitii.Am fost sunat apoi de pe numarul 0728521370 de un domn Oscar ,ca fiind consultantul meu .A spus ca este nrvoie sa instalez cateva aplicatiiin telefon . Am fost ajutat de de acest domn dar in urma apelului pe Whatsapp cu nr.031612394839. Am instalat aplicatia Any Desc , aplicatia Air Droid ,aplicatia Artis finance.

In urma acestei discutii a ramas ca ne auzim pe 24.01.2024. Am fost sunat pe 24.01.2024 si mi
s-a spus ca a lucrat la program dar acum sa poata sa faca sincronizaarea intre contul meu bancar si platforma Artis Fnance trebuie sa deschid BT 24 , sa inchid monitorul si sa pun telefonul pe NU DERANJATI.

Apoi sa astept 1/2 ore. Dupa ceva timp am banuit ceva , am deschis BT 24 si din conturilr de euro transferase suma de 50000 euro. sigur a operat in perioada cat am avut telefonul pus pe nu deranjati si nu am auzit mesajul bancii cu codul de aprobare a platilor.

Am sunat pe acest domn Oecar si a apus ca este o geseala de sistem pentru ca eu am deschis telefonul si monitorul inainte de a ma suna el.

Pe 25.01.2024 am fost la Banca transilvania , am spus ce sa intamplat si au spus ca o sa cerceteze.

Am fost sunat din nou de domnul oscar , a spus ca trebuie completata o cerere la indicatiile lui. Am
completat , am trimis poza pe whatsapp. Am primir apoi un document pe Whatsapp in care mi se cerea sa achit suma de 5000 USD pentru a recupera suma de 50000 USDT.

Am spus ca nu am acesti bani si sa faca tot posibilul sa returnez banii asa cum ia luat. A inceput cu amenintari , in sensul ca face credite in numele meu , al copiilor, al multor persoane aflate in telefonul meu.

Mentionez ca mi-a fost luata si amprenta faciala de catre acest domn Oscar , pentru deschiderea
contului de Walet ,cont in care se regasesc 50874USDT.Pe 26.01.2024 am fost sunat din nou si a spus ca am 2 variante pentru a recupera banii.

1 sa platesc 5000 de dolari sau sa – i dau 5 persoane care au bani sa le ia banii. Am spus ca nu o sa fac asa ceva niciodata si am inchis telefonul.

Pe 29.01.2024 am fost sunat din nou si intrebat la ce decizie am ajuns . Am spus ca nu voi da niciodata informatii de persoane cu bani pentru ca nu se fac asa ceva. A ramas ca ma va suna a doua zi , adica pe 30.01.2024. Pana la ora cand scriu aceasta informare nu am fost sunat.

Mentionez ca sirul evenimentelor scrise de mine pentru perioada 23.1.2024 -25.01.2024 au fost depuse la politia Ilfov cu numar de inregistrare.

Va rog sa ma ajutati sa rezolv aceasta situatie in care am fost pacalit si furat din neatentie si nestiinta.In transferul bancar catre BRD , contul nu este al meu .Multumesc anticipat.”

Postat in data: 31 ian., 2024

Daca am fost inselat pe site-ul OLX, pot face la banca refuz de plata?
brd refuz de plata

„Am fost înșelat pe site-ul OLX unde am fost victima unui atac de tip phishing timp in care contul meu de lei de la BRD a fost golit de către o persoană necunoscută, ulterior cardul meu a fost blocat de banca și am primit un mesaj in care au precizat blocarea lui

Am sunat la Nr lor de urgență și am blocat definitiv cardul, apoi am mers la poliție unde am făcut o sesizare ,primind Nr de înregistrare.

A doua zi am aflat despre opțiunea de aviz de refuz la plată,nu de la cei din bancă, aviz pe care l-am făcut la agenția BRD.

Ulterior am revenit la agenția unde mi-au spus că trebuie să vb in centrala băncii pt informații despre avizele depuse,in centrala la Nr de telefon au spus că nu, trebuie sa mă adresez agenției respective.Va solicit sfatul dvs deoarece observ că banca se eschivează și probabil îmi va da un răspuns negativ la avize. Aștept cu interes răspuns, mulțumesc”

Postat in data: 23 ian., 2024

Cum am fost fraudat cu criptomonede si mi s-au furat si banii din contul BRD

„Am fost și eu fraudat de către persoane cu criptomonede, ma sunat un anume Ion Lungu dacă depun o sumă de 750lei pot sa fac mai mulți bani, nu prea am fost de acord dar pana la urma am depus suma de 200lei pe numele de Voicu Doru, iar în restul de bani adică 550 lei iam depus pe numele Giorgica Emilian Amargheolei, ma pus să descarc o aplicație Any desk, iar după aceea mia trimis un link cu o aplicație pe care nu mai știu cum îi spune și în aplicație să mă uit la tranzacții cu criptomonede, după aceea mi-a spus că o să mă sune brokerul ma sunat un anume Virgil Murosanu, și a doua zi pe data de 1 09 2023 ma sunat și mi-a zis să mă uit în link-ul de aplicație să văd dacă mia intrat bani în jurul de 3000 de euro, după aceea mi-a zis să deschid Any desk și săi dau nr din șase cifre și după aceea să-mi deschid aplicaţia de la banca BRD și să mai transfer 14800 lei în contul lui Giorgica Emilian Amargheolei, am făcut transferul fără să-mi dau seama, după câteva ore mia zis sa ma uit pe aplicație BRD să văd dacă miau intrat bani, într-adevăr mi-au intrat 15800lei dar între timp mi-a dispărut aplicaţia am încercat să o fac din nou dar nu a mers, am sunat la banca și mau întrebat dacă cunusc persoana la care am trimis banii, iar eu le-am spus că nu atunci banca mia blocat cardul miau spus de la banca să dezinstalez aplicaţia și să resetez telefonul, și să mă duc la poliție să fac plângere am fost la bancă mi-au schimbat cardul, am depus și plângere la politie, după ce am luat cardul și am făcut aplicaţia îmi mai luase fără să știu eu 18000lei.

Eu am dat de persoana la care au intrat intrat bani de pe feizbuc iam trimis mesaj a doua zi mia trimis și el că nu poate să intre acolo pentru ca nu poate face dovada de la broker, eu iam trimis mesaj ca banii aceea sunt ai mei. Mai pot să-mi recuperez banii înapoi?”

Postat in data: 27 sept., 2023

Este banca obligata sa-mi recupereze banii furati din cont?

„Mi-a fost luata din cont BRD suma de 8400 lei dar prin cateva sume mai mici fara voia si instiintarea mea. Mai am vreo sansa sa-mi recuperez banii? Am facut eu reclamatie la banca. Este banca obligata sa-mi recupereze banii? Nu banca i-a oprit.”

Postat in data: 21 mai, 2023

Din contul BRD mi-au disparut bani. Ce pot sa fac?

„Buna ziua, eu locuiesc in strainatate iar de Craciun am avut cateva zile libere si am fos in Romania cu sotia si copii mei. Anainte sa ma inorc in Spania am trecut pe la banca BRD sa vad extrasurile de conturi si am constatat ca din contul din euro mi-a disparut 1300€ in ultimile 16 luni(un an si patru luni)

Cand am constatat ca mi-au furat banii, am vrut sa i-mi retrag toti banii din cont dar mia zis directorul bancii ca trebuie sa astept cateva zile.Cum aveam avion a doaua zi nu am putu retrage banii care au mai ramas .

Am facut o reclamatie online din Spania dar nici pana acum nu mia dat nici un raspuns. Va rog sa-mi dati un sfat ,ce as putea face pentru a-mi recupera banii care a disparut miraculos intr-un timp atat de scurt? Poate cand pot veni in Romania nu mai gasesc nimic in conturi.”

Postat in data: 03 mart., 2023