Etichete: fraudat

Neo Capital mi-a fraudat cardul Revolut. Cum pot sa recuperez banii?

„Constat cu tristete ca sunt a n persoana fraudata de acesti nemernici cibernetici de la Neo Capital. M-au fraudat pe cardul revolut de suma de 34000 lei! Am urmatit site-ul pe care raspundeti d-voastra si am sesizat multe persoane fraudate de aceeasi companie.

Va rog, daca puteti sa imi spuneti cine sunt aceste persoane, date de contact pt a lua legatura cu dansii! Eu am fost si la politie. Pe site nu reusesc sa obtin numele contului sau sa il accesez pentru a le scrie personal si sa facem front comun impotriva nemernicilor. Sunt intr-o situatie disperata! Va rog din suflet, ajutati-ma! In curand, nu o sa mai pot plati nici chirie. Nu o sa am unde sa stau daca nu se rezolva situatia…
Multumesc.”

Postat in data: 03 dec., 2023

Cum am fost fraudat cu criptomonede si mi s-au furat si banii din contul BRD

„Am fost și eu fraudat de către persoane cu criptomonede, ma sunat un anume Ion Lungu dacă depun o sumă de 750lei pot sa fac mai mulți bani, nu prea am fost de acord dar pana la urma am depus suma de 200lei pe numele de Voicu Doru, iar în restul de bani adică 550 lei iam depus pe numele Giorgica Emilian Amargheolei, ma pus să descarc o aplicație Any desk, iar după aceea mia trimis un link cu o aplicație pe care nu mai știu cum îi spune și în aplicație să mă uit la tranzacții cu criptomonede, după aceea mi-a spus că o să mă sune brokerul ma sunat un anume Virgil Murosanu, și a doua zi pe data de 1 09 2023 ma sunat și mi-a zis să mă uit în link-ul de aplicație să văd dacă mia intrat bani în jurul de 3000 de euro, după aceea mi-a zis să deschid Any desk și săi dau nr din șase cifre și după aceea să-mi deschid aplicaţia de la banca BRD și să mai transfer 14800 lei în contul lui Giorgica Emilian Amargheolei, am făcut transferul fără să-mi dau seama, după câteva ore mia zis sa ma uit pe aplicație BRD să văd dacă miau intrat bani, într-adevăr mi-au intrat 15800lei dar între timp mi-a dispărut aplicaţia am încercat să o fac din nou dar nu a mers, am sunat la banca și mau întrebat dacă cunusc persoana la care am trimis banii, iar eu le-am spus că nu atunci banca mia blocat cardul miau spus de la banca să dezinstalez aplicaţia și să resetez telefonul, și să mă duc la poliție să fac plângere am fost la bancă mi-au schimbat cardul, am depus și plângere la politie, după ce am luat cardul și am făcut aplicaţia îmi mai luase fără să știu eu 18000lei.

Eu am dat de persoana la care au intrat intrat bani de pe feizbuc iam trimis mesaj a doua zi mia trimis și el că nu poate să intre acolo pentru ca nu poate face dovada de la broker, eu iam trimis mesaj ca banii aceea sunt ai mei. Mai pot să-mi recuperez banii înapoi?”

Postat in data: 27 sept., 2023