Etichete: indice dobanda

De ce se mareste rata la creditul Prima Casa?
Evolutia indicilor IRCC si ROBOR la 3 luni pentru dobanzile la credite

Buna ziua, de ce se mareste rata Brd? Am facut un credit prima casa acum 6 ani si anul asta daca in primele luni plateam 1300 ron acum din 3 in 3 luni se mareste acum ajung la 1860 ron.cum e posibil sau unde sa merg sa fac reclamatie atata timp cat avem un grafic de rambursare si acum trebuia sa platim 1100 ron?

Postat in data: 17 oct., 2022

Unicredit nu mi-a răspuns la cererea de migrare de la ROBOR la IRCC! Ce pot sa fac?
UniCredit Bank reclamatie poprire

„Buna ziua. In data de 12 mai 2022, am facut o cerere Bancii UNICREDIT (unde am un credit ipotecar) pentru a migra de la Robor la IRCC. Din pacate,dupa o luna jumatate nu am primit niciun raspuns, dar intre timp ratele cresc exagerat de mult datorita Robor la 3 luni (ultima crestere este de 480 lei!! ). Mentionez ca la intrebari adresate conducatorului sucursalei unde sunt „arondat” raspunsul este unul foarte simplu, dar incredibil in acelasi timp: „nu am primit inca aprobarea de la Bucuresti”.

Puteti sa imi spuneti daca exista un termen in care Banca este obligata sa raspunda unei asemenea cereri si daca exista un astfel de termen, ce as putea sa fac?”

Postat in data: 01 iul., 2022

Daca schimb ROBOR cu IRCC voi fi raportat la Biroul de Credit si nu voi mai putea lua alt credit timp de 4 ani?

Citind informatiile de pe acest site cu privire la posibilitatea schimbarii indicelui ROBOR cu IRCC in cazul unui credit de tipul Prima Casa, am depus o cerere intr-o agentie bancara.

Consilierul bancar mi-a spus ca procedura implica o cerere de credit care va avea ca si finalitate semnarea unui act aditional la actualul contract de credit.

Consilierul bancar mi-a spus ca, daca voi face aceasta procedura, voi aparea la Biroul de Credit cu o restructurare de credit, si ca in urmatorii 5 ani nu voi mai putea contracta nici un produs de creditare ca si efect secundar.

Doar ca eu nu doresc acest lucru. Vreau sa pot schimba ROBOR cu IRCC insa restrictionarea accesului la produse de creditare pe 5 ani, datorita inregistrarii la biroul de credit a unei resctructurari de credit, ma face sa anulez cererea.

Ce pasi credeti ca as putea totusi sa urmez pentru a reusi fara ca lucrurile sa se intample cum a spus consilierul bancar?
Va multumesc.

Postat in data: 29 apr., 2022

Banca refuza trecerea de la dobanda ROBOR la IRCC pentru un credit. Ce pot sa fac?
Unicredit credit Prima Casa schimbare robor cu ircc

Banca unicredit bank refuza cererea de trecere de la robor la ircc fara a face o refinantare. Ce pot sa fac?

Postat in data: 23 apr., 2022