Etichete: Noua Casa

Pot sa inchiriez apartamentul luat cu credit Prima Casa (Noua Casa)?
credit-prima-casa-codebitor

„Buna ziua!
In urma unui partaj intre soti, am ramas proprietara unui apartament luat prin Prima Casa acum 10 ani. La credit trebuie sa achitam amandoi in continuare pana la finalizarea acestuia, avand hotarare judecatoreasca in acest sens. Problema este ca nu locuieste nimeni acolo si as vrea sa il inchiriez pentru a ma folosi de bun.

Cealalta problema este ca titularul creditului este fostul sot, iar atunci cand merg sa platesc rata mea, cei de la banca nu doresc sa imi furnizeze informatii despre credit (cum ar fi daca exista restante etc.). Amandoi suntem codebitori, dar el a fost cel care a semnat primul, titular numit probabil.. Ideea este ca in urma unei hotarari judecatoresti, eu am ramas proprietara apartamentului, dar amandoi avem de achitat datoria comuna la apartament.

Ca sa il inchiriez legal trebuie facuta o cerere la banca pentru a mi se aproba, din ce am inteles. Dar nefiind titular pe credit, dar proprietar al apartamentului, pot face asta fara sa il implic pe fostul sot?

Ma gandesc ca daca acestia nu vor nici macar sa imi furnizeze informatii despre restante, din start sa nu ma gandesc la asa ceva.. ce este de facut in aceasta situatie? Multumesc!”

Postat in data: 29 ian., 2024

BRD a intarziat sa trimita la Fondul de garantare cererea de instrainare a imobilului. Ce pot sa fac?

In data de 21 Septembrie am depus la sediul unei agenții BRD o cerere de înstrăinare a unui imobil către Fondul de Garantare (pentru a-l putea vinde, acesta a fost achiziționat in urma cu 8 ani prin Prima Casa).

Dosarul a stat mai mult de 30 de zile pe biroul angajatei BRD , aceasta uitând sa-l trimită către Ministerul de Finanțe. Le -am
adus eu aminte de el când am sunat după 30 zile sa întreb când as putea primi răspuns de la MF. Abia atubci mi-au trimis dosarul, întârzierea aceasta punându-mi in pericol noua achiziție și alte 2 tranzacții in lanț de vânzare-cumpărare ( cu ceu care urmau sa
mi cumpere apartamentul, cu cei de la care cumpărăm) mutându-mi termenele cu alte 30 de zile.

Cei de la banca au dat din umeri si si-au cerut scuze. Scuze care nu ma încălzesc cu nimic si care nu-mi rezolva problema. As dori sa știu unde si cum sa procedez pentru a se îndrepta mai repede greșeala lor. Ministerul de Finanțe nu are cum sa ma ajute, termenul maxim de răspuns la dosar fiind 30 de zile, fără posibilitate de urgentare.
Va mulțumesc!

Postat in data: 02 nov., 2022

Raiffeisen nu vrea sa-mi schimbe ROBOR cu IRCC la creditul Prima Casa (Noua Casa). Este legal?

Am un credit Prima Casă la Raiffeisen semnat pe 10.05.2019. Am solicitat Băncii schimbarea ROBOR cu IRCC la calculul dobânzii conform OUG 19/2019 și restituirea diferenței dintre dobânda calculată cu ROBOR și cea calculată cu IRCC. Banca mi-a răspuns că OUG 19 nu se referă la programul Prima Casă, ci HG 343/2019. Este legal?

Postat in data: 07 sept., 2022

Cum pot sa fac un credit Prima Casa in Romania?

„Bună ziuă. Mar intersa si pe mine mai multe informații despre cum sa fac un credit pentru prima casa în România”

Postat in data: 27 mai, 2022

Ce comisioane trebuie sa platesc la un credit Noua Casa?
banca-transilvania-transfer

Trebui sa semnez creditul Noua Casa la Banca Transilvania si nu stiu ce comisioane trebuie sa platesc, nu vreau sa fiu pacalit cumva. Puteti sa ma ajutati?

Postat in data: 16 mart., 2022