Am un credit Prima Casă la Raiffeisen semnat pe 10.05.2019. Am solicitat Băncii schimbarea ROBOR cu IRCC la calculul dobânzii conform OUG 19/2019 și restituirea diferenței dintre dobânda calculată cu ROBOR și cea calculată cu IRCC. Banca mi-a răspuns că OUG 19 nu se referă la programul Prima Casă, ci HG 343/2019. Este legal?

Bancile, inclusiv Raiffeisen, sunt obligate de lege sa va schimbe indicele de dobanda ROBOR cu IRCC la toate creditele in lei, inclusiv la cele Prima Casa (Noua Casa).

OUG 19/2019, care prevede inlocuirea ROBOR cu IRCC, se aplica si la creditele Prima Casa, chiar daca nu exista o referire directa la acest program, in textul legii.

OUG 19/2019 modifica OUG 52/2016 privind creditele imobiliare, lege care „se aplica tuturor contractelor de credit pentru consumatori privind vânzarea, respectiv cumpărarea unor bunuri imobile”, asadar si creditelor Prima Casa.

HG 343/2019, la care face referire banca Raiffeisen, doar modifica normele de implementare a programului Prima Casa, in sensul ca la creditele noi se va aplica dobanda IRCC.

De aceea, sfatul meu este sa faceti o reclamatie la Raiffeisen, in care sa solicitati reanalizarea cererii de inlocuire a dobanzii ROBOR cu IRCC la creditul Prima Casa.

Am trimis reclamatia dumneavoastra si la Raiffeisen, care mi-a transmis urmatorul raspuns:

„Clientii de Prima Casa (care au in contracte dobanda raportata la ROBOR) pot solicita bancii schimbarea cu IRCC, avem deja solicitari procesate.

Conditia este ca FNGCIMM sa transmita acceptul si actul aditional la contractul de garantare, pt fiecare caz. Apoi se semneaza ambele acte aditoonale, cel la Contractul de Garantare + Act Aditional la Contractul de Credit.

Din pacate nu se pot returna bani, cum solicita acest client.”

Adadar, Raiffeisen confirma ca se poate face inlocuirea ROBOR cu IRCC si la creditele Prima Casa.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul la reclamatia Raiffeisen privind refuzul de inlocuire a ROBOR cu IRCC.

3 raspunsuri la “Raiffeisen nu vrea sa-mi schimbe ROBOR cu IRCC la creditul Prima Casa (Noua Casa). Este legal?

1. rizea

Iată răspunsul băncii:
    ,,Stimate domnule RIZEA,

Va multumim pentru mesajul transmis.
    Referitor la aspectele semnalate in sesizarea inregistrata, cu privire la solicitarea dumneavoastra in legatura cu creditul Prima Casa, conform art III alin. 1 pct. b din OUG 19/2019 se modifica doar prevederile din OUG 52/2016 (nu si prevederile aplicabile programului Prima CASA)
    Prevederile aplicabile programului PRIMA CASA sunt cele reglementate in anexa 2 la HG 717/2009 care au fost modificate in sensul aplicarii IRCC prin HG 343/30.05.2019 publicata in Monitorul Oficial in 05.06.2019 (anexa 2 art 2/1 lit b) si c) )

De aceea, la contractul de credit incheiat in cadrul programului Prima CASA , in data de 10.05.2019, NU era aplicabil IRCC (intrucat acesta a fost introdus pt credite Prima CASA ulterior acestei date prin HG 343/30.05.2019)

” La articolul 2, literele b) şi c) vor avea următorul cuprins:
    „b) costul total al finanţărilor acordate în cadrul programului se compune din:
    – rata dobânzii IRCC plus o marjă de maximum 2% pe an pentru creditele în lei; marja include şi nivelul total al comisioanelor percepute de către finanţator; marja nu include costul evaluării terenului, locuinţei, devizelor estimative şi situaţiilor de lucrări şi nici costul aferent efectuării formalităţilor de publicitate, după caz;
    – comisionul de gestiune datorat FNGCIMM şi recuperat de la beneficiar. Nivelul comisionului de gestiune şi al comisionului unic de analiză, calculat la soldul garanţiei statului, se negociază anual între Ministerul Finanţelor Publice şi FNGCIMM şi se stabileşte prin ordin al ministrului finanţelor publice;
    c) finanţatorii au obligaţia prevederii exprese în contractele de credit a costurilor cu dobânda exprimată în raport cu IRCC şi separat a costurilor cu comisioanele;”.

Va multumim si va asiguram de intreaga noastra disponibilitate de colaborare.

2. irc

Deci pentru creditele acordate după 02.05.2019, dobânda se calculează cu IRCC. Eu am semnat creditul la 10.05.2019, la care dobânda prevăzută în contract este calculată cu ROBOR. La acea dată, am solicitat băncii schimbarea acestuia cu IRCC, dar normele de aplicare nu apăruseră, urmând ca în termen de maxim 30 zile acest lucru să fie rezolvat. Până în prezent nu s-a remediat această solicitare.
    În concluzie, este banca obligată să-mi restituie diferența la dobândă și să-mi recalculeze dobânda cu IRCC?

3 × = 15