Etichete: poprire credit

Ce trebuie sa fac daca nu mai pot sa platesc creditele la IFN-uri?

„Bună ziua, ma confrunt cu o situație, a ifn-urilor. Care deși aveam un grad mare de îndatorare cu BRD, mi sau acordat altele, le am luat în ideea sa achit din restante.

Ultimul de hora nici nu m-au sunat au trimis un mail cu o aprobare, nici nu mi am dat seama ca era un credit, am dat o sa deschid ce scria și defapt îmi aprobase un credit. De 1500 care ajuns în 2 luni 3000.eu nu pot plăti deoarece am poprire de la BRD. La fel și restul creditelor nu ma încadrăm legal la credit având unul la BRD mare.

Acum risc sa îmi pună toți poprire nu le mai pot plăti. Ce pot face în situația asta? Nu reușesc sa creditez nimic sa pot achita tot. Stau în chirie și am un copil în întreținere. Ce ma sfătuiți.”

Postat in data: 10 apr., 2024

Ce pot sa fac daca am mai multe popriri de la firmele de recuperare credite IFN?

Buna ziua.Eu în urma cu doi am făcut 6 împrumuturi la 6 ifn-uri diferite,sume nu mai mari de 6000 de ron. Având probleme de sănătate fetita nam avut bani,am decurs disperați la ifneurile respective. Nu am putut face rata la o banca pentru ca nu îndeplineam toate condițiile.

Am plătit câteva luni bune ratele după care nam mai plătit. Nam putut am rămas singura cu 3 copii, o chirie, facturi și ratele la ifn.

Nam mai plătit dădeam cum puteam lunar dar nu acoperea ratele. În momentul de fata am 4 popriri pe indemnizație și am primit citație de la tribunal cu cei de la kredit inkaso.

Va rog să-mi spuneți ce mi se poate întâmpla,știu ca sunt datoare știu ca este responsabilitatea mea să-mi asum dar cum sa fac dacă nu pot.

Sunt speriata, mie și frica. Din indemnizația mea am poprire și mai plătesc câte 100 200 și la provident. Ce sa fac?”

Postat in data: 15 feb., 2024

Ce se intampla daca nu platesc creditul din Germania? Pot intra la puscarie?

„Bună seara , și scuzatima de, deranj am foarte mare nevoie de ajutorul dumneavoastră cu un sfat.
Am făcut anul trecut un credit in Germania și nu l-am mai achitat ca am divorțat și am pierdut tot . A trebuit sa mă întorc in România .
După un an de zile am primit o Notificare de la un birou de avocați din București care îmi cer ca in 5 zile sa achit toată suma de bani . Dar din păcate nu am cum sa o achit . M-am gandit sa o achit prin rate maxim a 500 de lei pe luna ca atâta pot la salariul de România .
Ce mi se poate întâmpla pot sa ajung la pușcărie . Sau poate sa îmi oprească tot salariul ca de la ANAF nu am primit nici o scrisoare . Va rog dațiimi un sfat mulțumesc anticipat . Și scuzatimă de deranj .”

Postat in data: 03 mart., 2023

Executorul poate calcula dobanzi si penalitati pentru creditul poprit?

am vut o poprire la un credit de la BANACA TRANSILVANIA in valoare de 39943 ron care a fost achitat in totalitate in luna septembrie.

Dupa aproape 5 luni de la achitarea popririi am primit adresa de la executor o alta poprire solicitata cf adresei tot de BANCA
TRANSILVANIA cu suma de 24000 ron reprezentand dobanzi si penalitati.

Intrebarea este daca executorul poate calcula dobanzile si penalitatile pentru creditul poprit?

Si alta intrebare.
Suma solitata de banca pentru acoperirea datoriei a fost de 28900 si creditul declarat scadent anticipat iar in adresa de la executor apare suma de 35100 ron.

In cazul in care creditul este considerat scadent anticipat se mai pot calcula penalitati?

Postat in data: 14 mart., 2022