Ce pot sa fac daca am mai multe popriri de la firmele de recuperare credite IFN?

Buna ziua.Eu în urma cu doi am făcut 6 împrumuturi la 6 ifn-uri diferite,sume nu mai mari de 6000 de ron. Având probleme de sănătate fetita nam avut bani,am decurs disperați la ifneurile respective. Nu am putut face rata la o banca pentru ca nu îndeplineam toate condițiile.

Am plătit câteva luni bune ratele după care nam mai plătit. Nam putut am rămas singura cu 3 copii, o chirie, facturi și ratele la ifn.

Nam mai plătit dădeam cum puteam lunar dar nu acoperea ratele. În momentul de fata am 4 popriri pe indemnizație și am primit citație de la tribunal cu cei de la kredit inkaso.

Va rog să-mi spuneți ce mi se poate întâmpla,știu ca sunt datoare știu ca este responsabilitatea mea să-mi asum dar cum sa fac dacă nu pot.

Sunt speriata, mie și frica. Din indemnizația mea am poprire și mai plătesc câte 100 200 și la provident. Ce sa fac?”

Firmele de recuperare creante, precum Kredyt Inkaso, sunt obligate de lege sa va ofere solutii de achitare a datoriilor la creditele de la IFN, in functie de situatia dumneavoastra financiara.

Iata ce spune articolul 71 din OUG 50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori, care trebuie respectat de firmele de recuperare creante:

Articolul 71

^1 Entitatea care desfășoară activitatea de recuperare creanțe elaborează, împreună cu consumatorul, un plan de achitare a datoriilor/obligațiilor adaptat la veniturile actuale ale acestuia, ce poate include:

a) eșalonarea plății sumelor datorate;

b) reducerea sumei totale de plată;

c) oferirea unei perioade fără plăți;

d) consolidarea mai multor datorii.”

OUG 50/2010

De aceea, sfatul meu este sa trimiteti cereri la Kredyt Inkaso, la adresa  colectare@kredytinkaso.ro, precum si la firmele de recuperare creante care v-au pus poprire, in care sa le solicitati, in baza acestui articol din lege, un plan de achitare a datoriilor, prin esalonarea ratelor, reducerea datoriei sau o perioada de gratie la plata acestora.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsurile la cereri primite de la Kredyt Inkaso si de la alte firme de recuperare creante, la care aveti proprire.

− 7 = 1