Etichete: poprire indemnizatie insotitor

Se poate pune poprire pe indemnizatia de insotitor copil cu handicap?

„Bună ziua ! Sora mea. Mama singura a doi copii , a făcut un împrumut la banca înainte de nașterea celui de al doilea copil . Copilul s-a născut cu handicap.

Nu a mai reușit sa plătească la banca ratele.nici sa se mai angajeze .locuiește la mama noastră cu cei doi copii . Datoria a preluat o un recuperator ,și i s-a pus poprire pe cont , unde întra doar alocația copiilor și indemnizatia de la primărie.

A fost la banca , I s-a răspuns ca pe alocație nu se poate atinge. Dar de indemnizatie da .eu azi am aflat , mi se pare ca nu e în regula. Ce e de făcut? Este incompetenta funcționarului de la banca
? Sa meargă la banca cu o adeverință de la primărie ?

Poate cere băncii returnarea banilor de pana în prezent ?
Timp și bani de avocat , tribunal .nu are .va mulțumesc !”

Postat in data: 20 apr., 2024

Imi poate pune poprire pe pensia de invaliditate?

„Am pensie de invaliditate revizuibila cu cod boala psihica.Am o executare silita.Imi poate pune oprire pe aceasta pensie .Mulțumesc pentru răspuns.”

Postat in data: 12 mart., 2024

Indemnizatia de insotitor poate fi poprita de banca?

„Bună ziua,
Vă rog să îmi spuneți dacă indemnizația de însoțitor poate fi poprită de bancă. Sunt persoană cu handicap locomotor grav, primesc acești bani de la primăria comunei pe card BRD.”

Postat in data: 18 mart., 2023

Cat mi se poate opri din pensie pentru o poprire, daca am si indemnizatie de insotitor?

Soțul are o pensie de 1500 lei și tot pe cuponul de pensie are o sumă fixă de 1269 lei indemnizație pentru însoțitor. Are poprire de la 2 bănci și i-a pus poprire 50% din pensie Este corect? El are însoțitor pentru ca are și demență iar banii nu ajung. Va rog sa-mi spuneți dacă așa este bine.Multumesc anticipat.

Postat in data: 09 mai, 2022

Cat poate sa-mi opreasca din pensia de invaliditate si indemnizatia de insotitor?

Postat in data: 09 mart., 2022