Etichete: probleme ifn

Pot sa anulez creditul de la IFN aprobat cu depasirea gradului de indatorare?
credit credius grad indatorare depasit

„Buna ziua, am o rata de 2630 de lei la Cec Bank (ca si cronologie din ceea ce am sa va povestesc, rata la Cec este prima), dupa care mai am o rata de 400 lei Mozipo, 400 lei la Credex si ultima rata a fost facuta la Credius in valoare de 1130 de lei.

Cand am facut creditul la Cec m-am incadrat aproape la limita in 40% grad de indatorare eu avand media de salarizare undeva la 7100 lei in mana. Urmatoarele rate Mozipo si Credex sa zicem ca s-ar incadra in cele 40 de procente (ipotetic) insa Credius cu siguranta cu rata de 1130 de lei imi sare cu mult gradul de indatorare.

Exista vreo sansa sa anulez contractul de credit fara sa inapoiez banii inapoi si fara sa patesc nimic? Am tot citit la dvs ca daca se acorda credite care depasesc 40% din gradul de indatorare, incalca niste termeni impusi de BNR (mentionez ca in cei 5 ani ca istoric , nu am avut niciodata intarzieri si nu am fost niciodata rau platnic), ce ma sfatuiti sa fac?”

Postat in data: 07 mart., 2024

M-am complicat cu 7 IFN si nu mai reusesc sa le platesc, au dobanzi foarte mari. Ce pot sa fac?

Am gradul de indatorare mare m am complicat cu 7 ifn si nu mai reusesc sa le platesc au dobanzi foarte mari. Ce pot sa fac?

Postat in data: 21 nov., 2022