M-am complicat cu 7 IFN si nu mai reusesc sa le platesc, au dobanzi foarte mari. Ce pot sa fac?

Am gradul de indatorare mare m am complicat cu 7 ifn si nu mai reusesc sa le platesc au dobanzi foarte mari. Ce pot sa fac?

Daca aveti probleme cu plata creditelor la IFN, din cauza dobanzilor prea mari, sfatul meu este sa trimiteti la acestea cereri de reesalonare sau refinantare a creditelor, conform disponibilitatilor financiare ale dumneavoastre.

Legea obliga bancile si IFN-urile sa-si ajute clientii care nu mai pot plati creditul, din cauza dobanzilor prea mari.

Iata ce spune articolul 39 din OUG 50/2010 privind contractele de credit, pe care IFN-urile trebuie sa o respecte:

În cazul imposibilității consumatorilor de a accepta majorarea dobânzii, creditorul nu are dreptul să denunțe unilateral sau să rezilieze contractul. Creditorul trebuie să facă o propunere, transmisă în scris, de reeșalonare sau de refinanțare a creditului, în raport cu veniturile actuale ale consumatorului.

OUG 50/2010

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul primit de la IFN-uri la cererile privind reesalonarea imprumului.

Bancherul.ro

7 − 5 =