Etichete: rambursare anticipata

De ce creste soldul creditului TBI Bank, daca am platit rate in avans?

„Buna ziua am făcut un credit la cei de la tbibank si am avut ceva penalizari si am platit de am ajuns în avans dupa care am platit pe 7 luni în avans cu scăderea perioadei de credit din luna a 8 2023 pana în luna a2 2024 si am ajuns sa platesc de 2 ori principalul pe luna a8 si a9 2023 si ba mai mult uitându-mă pe aplicația lor dupa ce am platit creditul am avut undeva la 20 de mi si ceva si nu știu ce sa zic dar vad ca creste soldul principal adică suma creditului.în fie care zi acum am 22 de mi si 158 40 de bani ?

Cum e posibil si daca am cerut explicați ei au zis ca asa trebuie sa crească pana ajung la soldul inițial nu ar trebui sa rămână la bani rămași? Care ar trebui sai restitui,ei au zis ca dacă ami adun ratele ce miau mai rămas ar trebui sa ajung undeva la 30 si ceva de mi de lei deaia tot creste soldul.”

Postat in data: 12 sept., 2023

Comisionul de rambursare anticipata se aplica doar creditelor cu dobanda fixa, nu si creditelor cu dobanda variabila
comision rambursare anticipata credit

Postat in data: 28 mart., 2022

Vreu sa achit integral creditul Prima Casa de la BRD. Ce trebuie sa fac?
brd-reclamatie-clienti

Vreau sa achit integral creditul Prima casa din 2011 la BRD și deja am aproape o luna de când aștept aprobarea. Am făcut cerere la banca a aprobat și aștept de la Biroul de credit. Ce trebuie sa fac?
multumesc

Postat in data: 17 feb., 2021

Cum poti grabi lichidarea unui credit la Idea::Bank prin procura?

Incerc de 4 zile sa aflu daca matusa mea care are procura sa imi administreze/inchida conturi poate face cerere de lichidare a unui credit. Primul contact cu banca a fost pe data de 15.09.2016. De atunci am sunat la banca de 4 ori, am trimis mail si nici acum nu am un raspuns daca accepta procura pentru a lichida creditul. Ce se poate face in acest caz?

Postat in data: 15 sept., 2016

Cum pot rambursa anticipat un credit de nevoi personale la Banca Transilvania, avand domiciliul in alta tara, fara a fi nevoie sa vin in Romania?

Cum poate o persoana cu domiciliul in alta tara sa ramburseze anticipat un credit de nevoi personale la Banca Transilvania fara a fi nevoie de prezenta sa in Romania?

Postat in data: 02 sept., 2016

Este legal ca banca sa nu-mi permita rambursarea anticipata a unui credit in calitate de codebitor?

Am intalnit o situatie si as avea nevoie de un raspuns motivat din punct de vedere juridic, pentru ca nu pot intelege rationamentul bancii: X a contractat un credit de nevoi personale, avand ca si codebitor pe sotia acestuia Y. A achitat ratele corespunzator, numai ca in momentul in care au mai ramas 15 rate de achitat (din cele 36), X a decedat. Y,
in calitate de codebitor achita in continuare ratele. Numai ca Y a dorit sa ramburseze anticipat o anumita suma (jumatate din ce mai ramasese) si banca nu a fost de acord, pe motiv ca rambursarea o poate face doar titularul (care de altfel este decedat). Au spus ca pot accepta doar rambursarea anticipata totala, nu si partial. Va datiseama, rambursarea partiala ar fi dus in mod normal la diminuarea numarului de rate ramase de plata sau la diminuarea ratei actuale. Dece acest lucru nu este posibil? Este legal?

Postat in data: 19 mai, 2016

Banca Transilvania a refuzat rambursarea anticipata a unui credit, cerand prezenta girantului. Este acesta un abuz?

„Sunt girant la un credit ipotecar luat de sora mea de la Banca Transilvania. In data de 07.11.2014 a fost depusa cererea de rambursare anticipata partiala de catre titularul contului (sora mea) insa banca nu a efectuat operatiunea, justificand ca si girantul trebuie sa semneze aceasta rambursare. La solicitarea bancii, am mers impreuna cu titularul sa semnam actul aditional, dar nu am putut sa semnam ca pentru ca au spus ca inca nu au ok-ul de la centrala. Va intreb daca nu este dreptul titularului sa ramburseze anticipat partial sau totala creditul? Daca banca nu a facut abuz pentru chemarea girantului in vederea semnarii actului? Banca nu este obligata sa efectueze aceasta operatiune fara a plimba clientii de 3 zile ? Va rugam sa ne comunicati la cine trebuie sa ne adresam pentru a putea rambursa creditul ? Va multumesc pentru ajutor, o zi buna”

Postat in data: 26 nov., 2014