Alpha Bank nu vrea sa-mi restructureze creditul. Ce pot sa fac?

Alpha Bank reclamatie

Buna dimineata!
Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat.
Am un credit de nevoi personale fara ipoteca la Alpha Bank la care am beneficiat de amanare la plata ratelor pe perioada pandemiei, ulterior solicitand restructurarea acestui credit din care am platit aproape jumatate, nemaiavand veniturile care sa imi permita plata lunara a sumei de 700 si ceva de lei. Eu am platit 200 lei/luna (atat am putut), comunicand acest lucru si angajatului Alpha Bank, care m-a contactat din centrala.

Am mers in Agentie, iar dupa prima solicitare am primit raspuns telefonic dupa mai mult de 1 luna ca nu mi se poata acorda
nicio facilitate, respectiv restructurare. Am furnizat documente doveditoare legate de venit si situatia mea financiara. Peste mai mult de 30 de zile (din nou) mi s-a solicitat sa aduc un girant/garant. Am mers din nou in Agentie, garantul a semnat contractul si ma aflu din nou in asteptarea unui raspuns insa, intre timp, am primit o notificare finala prin care mi se comunica trecerea la diverse masuri (executare, etc.), daca nu achit debitul acumulat pana acum.

Este normal ca in 6 luni de zile sa nu se poata clarifica/solutiona aceasta situatie?
Se poate ca eu sa nu ma pot ocupa/ingriji de bunica mea in varsta de 92 ani si eventual sa ne scoata banca in strada din cauza unei sume derizorii cum as fi spus acum cativa ani de 24.000 ron??? Mentionez ca din cauza nenorocitului de covid mama mea a plecat… de tot…
Multumesc anticipat!

Alpha Bank ar fi trebuit sa raspunda la solicitarea dumneavoastra si sa gaseasca o solutie pentru restructurarea creditului, in vederea reducerii ratei lunare si evitarea executarii silite, data fiind situatia dificila in care va aflati.

Sfatul meu este sa faceti o reclamatie la Alpha Bank, in care sa va plangeti de refuzul bancii de a va restructura imprumutul.

In acelasi timp, va recomand sa luati legatura cu CSALB (Centrul de Solutionare Alternativa a Litigiilor Bancare), o institutie care va poate ajuta, gratuit, sa va rezolvati problema cu banca. Sunati la telefon: 021 9414 sau trimiteti un e-mail la: office@csalb.ro .

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsurile primite de la banca si de la CSALB, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

Un comentariu la “Alpha Bank nu vrea sa-mi restructureze creditul. Ce pot sa fac?

1. diana simona nicolae

Va multumesc anticipat, maine merg in Agentia si voi face reclamatie, insa sunt presata de timp, ma „paste” declararea scadentei anticipate a creditului, caz in care nu mai am ce sa fac…
    Revin cu noutati.
    Va doresc o seara buna!