Pot sa inchid overdraftul sau creditul, daca am poprire?

„Buna ziua!am un cont de salariu la Alpha Bank pe care am deschis un overdraft de 2500 lei.am contul poprit iar poprirea mi se retine direct de angajator …restul sumei de bani care mi se cuvin o încasez de la banca după ce în fiecare lună sun la banca pentru
deblocarea contului .

vreau sa achit integral overdraftul.am sunat la banca pentru a întreba cum procedez și mi-au spus că nu e posibil sa achit întrucât contul e poprit.mi-au spus că vor întreba
colegii de la popriri și nu mi-au mai dat nici un răspuns.ce sfat îmi dați pt a putea achita overdraftul?mulțumesc!”

Rambursarea anticipata a unui credit sau inchiderea overdraftului, prin achitarea intregii limite de credit, nu se poate face, daca aveti contul poprit, pentru ca mai intai trebuie platite datoriile pentru care sunteti executat silit.

Achitarea anticipata a overdraftului o puteti face doar in anumite situatii, precum refinantarea acestuia sau daca plata se face de catre coplatitori sau girantii overdraftului.

Va rog sa reveniti la mine, daca aveti probleme cu overdraftul de la Alpha Bank.

2 raspunsuri la “Pot sa inchid overdraftul sau creditul, daca am poprire?

1. a

Mulțumesc pentru răspuns.am înțeles ce mi-ați spus..deci singura varianta de a plăti este de a face o refinanțare la alta banca?sau mai este alta posibilitate?în fiecare lună mi se retine dobânda pentru acel overdraft..

O varianta de plata a overdraftului in contul poprit este refinantarea, insa trebuie sa fiti atent la faptul ca din noul credit se va retine datoria pe care o aveti de platit pentru executarea silita.

A doua varianta este ca overdraftul sa fie platit de codebitor sau girant, daca exista.

× 4 = 28