Etichete: Se poate

Cum se poate debloca cardul de salariu, daca poprirea se face la angajator?
bcr credit card poprire

Sotul meu are o poprire pe salariu si card de salariu la BCR. Executorul judecatoresc a pus poprire si pe cont chiar daca exista o poprire si la angajator.
In call-center i s-a spus sotului meu ca o adeverinta de la angajator prin care se confirma poprirea ar debloca cardul. Dupa ce a dus adeverinta la filiala BCR Roman, a fost sunat ca nu se poate ridica poprirea decat cu acordul executorului (clar ca nu
va fi de acord odata ce a infiintat poprire si pe cont). Ce se poate face in aceste conditii?

Postat in data: 27 apr., 2022

Se poate pune poprire pe veniturile din pensie dintr-un cont deschis la BCR?
bcr inchidere cont

Se poate impune o poprire pe veniturile din pensie pe un cont deschis la BCR ?

Postat in data: 11 apr., 2022

Se poate schimba dobanda ROBOR cu IRCC, la creditele Prima Casa?

buna seara!
Sunt un „beneficiar” al unui credit „prima casa” obtinut in anul 2018., formula de calcul cu rob 3m. Se poate obtine trecerea la
calculul pe baza de ircc?
Din ce am citit in cadrul oug 11/2019 prevederile oug s-ar putea aplica si pt creditele aflate in derulare, nu am vazut nicio exceptie de tipul creditelor cu garantie guvernamentala. precizez ca creditula fost acordat de catre CEC Bank.

De asemenea, ca o remarca, la creditele actuale prima casa este luat in calcul ircc la calaculul dobanzii si este cumva nefiresc ca pentru acelasi program”social” prima casa sa fie modalitate diferita de calcul.
Va multumesc pentru raspuns!

Postat in data: 09 apr., 2022

Se poate pune sechestru pe apartament daca am datorii la IFN-uri?

Buna seara! Eu am datorii la 5 ifn-uri, in jur de 30.000 lei, deja sunt executat silit, conturile blocate. Voi primi o mostenire, voi aparea pe actele unui apartament, este vreo problema daca imobilul este pe numele meu? Pot sa puna sechestru pe el pentru suma aceasta?

Postat in data: 08 feb., 2022

Se poate pune poprire pe indemnizatia pentru copil?

Buna ziua as dori sa stiu daca mi se va retine din ajutorul de la primarie pentru nastere copil. am nascut acum 4 luni si urmeaza sa primesc acel ajutor prin contul bancar am o datorie la o societate de parfumuri si produse cosmetice (Avon) si mi-a venit somatie pe telefon ca urmeaza sa fiu executata silit , dupa care urmeaza sa primesc aceea indemnizatie timp de 2 ani. se poate retine si din aceasta suma de crestere copil? Multumesc o zi buna

Postat in data: 15 nov., 2021