Se poate pune poprire pe indemnizatia pentru copil?

Buna ziua as dori sa stiu daca mi se va retine din ajutorul de la primarie pentru nastere copil. am nascut acum 4 luni si urmeaza sa primesc acel ajutor prin contul bancar am o datorie la o societate de parfumuri si produse cosmetice (Avon) si mi-a venit somatie pe telefon ca urmeaza sa fiu executata silit , dupa care urmeaza sa primesc aceea indemnizatie timp de 2 ani. se poate retine si din aceasta suma de crestere copil? Multumesc o zi buna

Conform prevederilor in vigoare privind poprirea din Codul de Procedura Civila, articolul 409, aliniatul 7, „ajutoarele si indemnizatiile pentru copii nu pot fi urmarire pentru niciun fel de datorii”, ceea ce inseamna ca NU se poate pune poprire pe ajutoarele sau indemnizatiile pentru copii.

Iata ce spune articol 409, aliniatul 7 din Codul de Procedura Civila:

„(7) Alocatiile de stat şi indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate în caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum şi orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru nici un fel de datorii.” (Sursa: Legislatie.just.ro.)

Atentie!

Exista si o decizie recenta emisa de Curtea Constitutionala, potrivit careia se poate pune poprire si pe indemnizatia pentru copii, anuland astfel o Ordonanta de Urgenta a Guvernului, care scutea indeminizatiile copiilor de executarea silita prin poprirea veniturilor. (vedeti aici detalii)

Va rog sa reveniti la mine daca sunt probleme cu poprirea indemnizatiei pentru copil.

3 + = 6