Etichete: sechestru auto

Cum pot inmatricula o masina aflata sub sechestru?

„Bună ziua ! O persoană a vândut o mașină unui cumpărător, pe data de 11.03.2024, cu contract de vânzare-cumpărare, înmânându-i autoturismul, talonul+C.I. (ambele în original) precum și cheile. A
doua zi (pe 12.03.2024) vânzătorul a mers la administrația financiară (taxe și impozite) și a obținut ștampila ca nu are niciun fel de datorii.

Cumpărătorul nu a dorit să țină mașina, și mi-a vândut-o mie la trei zile distanță de la momentul
cumpărării. Mi-a dat toate actele mașinii (inclusiv contractul de vânzare-cumpărare pe care l-a făcut cu primul vânzător) .

Am făcut toate actele și demersurile necesare pentru a inmatricula mașina, dar la serviciul înmatriculări mi s-a spus că toate actele pe care le-am prezentat sunt ,,în regulă”, dar că mașina apare cu sechestru la primul vânzător (cel din CI și talonul mașinii) începând cu data de. (atenție!) 14.03.2024- fix la două zile după ce bunul (masina) a fost deja înstrăinat.

Deci practic, dpmdv, executorul a pus sechestru pentru un bun care deja nu-i mai aparținea
primului vânzător. Mai pot eu să înmatriculez acest automobil, sau ce ar trebui să fac în continuare ? Mulțumesc !”

Postat in data: 28 mart., 2024

Care este procedura, daca am si sechestru pe masina, si poprire pe salariu?

„Buna ziua!!
As avea nevoie de ajutorul dumneavoastră, in anul 2006 am făcut un împrumut la o bancă, ulterior nu am avut posibilitatea de plata.
In urma cu aproximativ 5 ani , mi sa pus sechestru pe mașină, iar acum mi-a venit poprire pe salariu. Carei procedura? Mașina la acel moment costa in jur de 1400 euro, iar valoare creditul este de aproximativ 2000 euro, dar poprire mi-a venit pe suma datorată. Mulțumesc!! Aștept un răspuns!!!”

Postat in data: 20 mart., 2024

Daca am poprire, pot sa cumpar o masina, fara a fi pusa sub sechestru?
sechestru-masina-executare-silita-poprire

daca am deja o masina pe care s-a pus sechestru si doresc sa achizitionez o alta masina, este posibil sa intre si aceasta sub sechestru ? Mentionez ca platesc lunar o suma din poprire ptr stingerea datoriei.

O pot lua la fiscal si ulterior sa o vand fara a fi prinsa sub sechestru ?”

Postat in data: 23 feb., 2024