TBI Bank nu vrea sa-mi mai amane rata si nici sa-mi restructureze creditul. Ce pot sa fac?

TBI Bank reclamatie credit

Din cauza coronavirusului nu mai lucrez din luna mai 2020. Am doua credite, unul la ING si altul la TBI, ambele amanate pe periada maxima de noua luni. Dupa expirarea perioadei de amanare, am cerut bancilor sa-mi prelungeasca amanarea sau sa-mi reduca rata. ING mi-a aprobat restructurarea creditului, prin prelungirea perioadei de creditare, dar TBI m-a refuzat, mi-a spus ca nu se poate. Ce pot sa fac?

Asa cum a facut ING Bank, si TBI Bank ar trebui sa va ofere solutii pentru rambursarea creditului, precum prelungirea perioadei de creditare, amanarea platii ratei pentru inca o perioada, reducerea valorii ratei, diminuarea datoriei.

Sfatul meu este sa trimiteti o cerere la TBI Bank prin e-mail, la adresa ccc@tbicallcenter.ro, in care sa solicitati o solutie de restructurare a imprumutului, in vederea evitarii acumularii de restante, dat fiind ca nu mai puteti plati ratele din motive obiective, si anume din cauza crizei COVID-19.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul TBI Bank sau daca nu primiti raspuns, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

+ 2 = 5