Mai pot fi executat silit si se mai poate pune proprire pe salariu daca nu mai figurez in Biroul de credite?

Buna ziua. Am si eu o intrebare daca sunteti amabili sa ma ajutati. Am
verificat la biroul de credite si nu mai figurez cu istoric restante, ultima rata care am platit-o a fost acum 7 ani, este vorba despre un card de credit emis de rbs. In continuare firma de recuperari ma suna si imi trimite scrisori de amenintare, intre ghilimele. Mai pot fi executat silit si se mai poate pune proprire pe salar daca nu mai figurez in biroul de credite? Va mtunesc frumos pt raspuns. O zi buna.

Raspunsul la intrebarea dumneavoastra este: DA. Cel putin teoretic. De ce? Pentru ca firmele de recuperare nu raporteaza date la Biroul de Credit. De aceea, daca RBS a vandut datoria dumneavoastra (cardul de credit) la o firma de recuperare, a incetat sa ma raporteze apoi la Biroul de Credit, insa firma de recuperare a continuat sa va urmareasca pentru achitarea datoriilor.

Pe de alta parte, daca a trecut atat de mult timp de la acea datorie, spuneti ca ultima plata ati facut-o acum 7 ani, este posibil ca datoria sa fie prescrisa, adica anulata, conform legii, respectiv Codul de procedura civila, potrivit caruia datoriile se prescriu daca creditorul nu incearca sa le recupereze timp de 3 ani.

Conform prevederilor articolului 706 din Codul de Procedura Civila, “dreptul de a obtine executarea silita se prescrie in termen de 3 ani, daca legea nu prevede altfel.”

Pentru a verifica daca datoria e prescrisa, vedeti cand ati primit ultima data notificari de plata a datoriei de la RBS sau de la firma de recuperare, iara daca au trecut mai mult de trei ani, puteti lua legatura cu un avocat pentru anularea datoriei, care se poate face doar printr-o actiune in instanta.

Va rog sa-mi spuneti daca doriti sa va ajut sa va rezolvati problema.

4 − 1 =