Am credite la 9 IFN-uri si nu le mai pot plati. Ce pot sa fac?

Am 9 credite IFN ( Viva Credit, Credius, BSG Credit, Ferratum, Hora Credit, CreditFix, Mozzipo,Terra Credit, SimpluCredit ). Ma apropii de cele 3 luni de zile de neplata a ratelor si a linilor de credit. Ratele depasesc cu mult venitul meu lunar.

Inteleg ca executarea silita nu incepe dupa aceste 3 luni decat dupa alte inca 3?

Ce solutie am pentru a nu fi executat silit?

Multumesc de raspuns!

Solutia in acest caz este sa faceti cate o cerere la fiecare IFN, pentru restructurarea fiecarui credit, prin gasirea unei solutii de achitare a datoriilor, fara a se ajunge in situatia executarii silite.

Fiecare IFN poate sa va ofere solutii precum amanarea ratelor pe o anumita perioada, reducerea valorii ratei, diminuarea dobanzii, anularea penalitatilor, reducerea datoriei totale.

Ulterior, in functie de raspunsul fiecarui IFN, putem apela la institutiile de protectie a consumatorului sau la conciliere amiabila, prin CSALB.

Insa primul pas pe care trebuie sa-l faceti, este sa trimiteti e-mailuri la IFN-uri, pentru restructurarea creditelor.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsurile primite de la cele 9 IFN-uri (Viva Credit, Credius, BSG Credit, Ferratum, Hora Credit, CreditFix, Mozzipo, Terra Credit, SimpluCredit), pentru a va ajuta sa rezolvati problema datoriilor.

+ 7 = 13