Etichete: CreditFix

Cum pot rezolva problema datoriilor la IFN-uri?

„Buna ziua!

Am facut niste decizii foarte proaste in ultimii 2 ani, am 21 de ani si ma incadrez cu datorii la mai multe ifn-uri, printre care viaconto, iCredit, creditfix, smilecredit, terracredit si vivacredit.

Am tot acumulat datorii si am facut imprumuturi de la 500 la 1500 / 2000 RON de la fiecare in parte in decursul perioadei mai 2021 – august 2022. Am avut o poprire de 5000 de lei pe care am platit-o, fiindu-mi luat 33% din salariu lunar, insa acum ma aflu intr-un impas pentru ca nu stiu cum pot sa tin pasul cu restul datoriilor, tocmai primind alta poprire de 4000 lei + telefoanele abuzive de la celelalte ifn-uri pentru plata datoriilor. Salariul meu este de 4300 lei.

Cum pot rezolva aceasta situatie?”

Postat in data: 25 feb., 2023

Ce pot sa fac daca am ajuns la un grad de indatorare de 200%, din cauza creditelor de la IFN-uri?

Am imprumuturi cu sume mari de la IFN-uri precum CreditPrime, CreditFix, VivaCredit, Ferratum, Mozipo, Provident, iCredit, Ocean Credit, AXI, Credius. Toate aceste IFN-uri acordate cu grad de indatoare de peste 40%.
In prezent cu un grad de indatorare real de 200%, dupa cateva luni, nu am reusit sa mai tin sub control lucrurile si am fost raportata in BC cu categoria 1 de intarzieri (atat de IFN-uri (Ocean, AXI si Mozipo), cat si cu ratele pe care le aveam la banca – ING si BCR).

Am cerut sprijinul familiei si am reusit sa achit suma de 1.300.000 RON in IFN-uri, insa as vrea sa stiu daca este posibilitatea sa fie modificarea raportarea negativa in biroul de credite?

De asemenea, exista companii precum Credius care pune la dispozitie soldul anticipat in 24h, lucru care pentru mine inseamna dobanzi si penzalitati mai mari.

Toata situatia asta mi-a distrus sanatatea la propriu si dobanzile pe care le-am platit eu catre aceste IFN-uri sunt imense. Imi recomandati sa fac o sesizare catre BNR? Exista sanse reale de recuperare a dobanzilor imense pierdute?

Multumesc anticipat

Postat in data: 09 dec., 2022

Ce solutie ar fi sa achit restantele la IFN-uri?

Buna seara .am niste IFN ne achitate si ceva restanțe. ce solutie ar
putea fi sa le pot achita.va mulțumesc.

Postat in data: 23 sept., 2022

Am credite la 9 IFN-uri si nu le mai pot plati. Ce pot sa fac?

Am 9 credite IFN ( Viva Credit, Credius, BSG Credit, Ferratum, Hora Credit, CreditFix, Mozzipo,Terra Credit, SimpluCredit ). Ma apropii de cele 3 luni de zile de neplata a ratelor si a linilor de credit. Ratele depasesc cu mult venitul meu lunar.

Inteleg ca executarea silita nu incepe dupa aceste 3 luni decat dupa alte inca 3?

Ce solutie am pentru a nu fi executat silit?

Multumesc de raspuns!

Postat in data: 07 iul., 2022