Bancomatul OTP Bank nu mi-a dat banii, dar din cont au fost retrasi. Ce pot sa fac?

„In data de 10.02.2023 am avut nevoie sa -mi retrag o suma de bani pentru a plati personale. Banii din cont au fost retrasi , dar de catre bancomat in numerar NU le-am obtinut. Operatiunea a fost efectuata la bancomatul bancar a Bancii OTP. str. Universitatii din or. Suceva. Sunt rezident a Romaniei cu domeciliul in Ukraina. Cardul meu e de Ukraina.

As dori sa fiu luta in comsiderare cu acest caz si de catre banca OTP ro. Insa cand la apelut meu mi s-a spus ca nu au cu ce sa ma ajute.
Comunire la Banka Ukrainei am trimis!”

Am transmis la OTP Bank reclamatia dumneavoastra, iar raspunsul primit este urmatorul:

– Posesorii de carduri emise de alte banci ce intampina dificultati la ATM-urile OTP Bank, cum este si acest caz, trebuie sa se adreseze bancii emitente a cardului si sa completeze formularul de refuz la plata la acea banca;
– Totodata, indrumarile necesare pentru recuperarea sumei le va primi de la banca emitenta a cardului.

OTP Bank

Asadar, conform procedurii bancii OTP Bank, dar si a celorlalte banci, va puteti recupera banii retrasi din cont doar de la banca emitenta a cardului dumneavoastra, din Ucraina.

Daca ati trimis deja sesizarea la banca din Ucraina cu privire la problema cu retragerea banilor, ar trebui ca banca sa va raspunda si sa va solutioneze problema, mai exact sa va puna la loc banii retasi din cont, pe care bancomatul din Romania nu vi i-a dat.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul primit de la banca din Ucraina, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

1 + 6 =