Unde pot sa vad cursul de schimb valutar Visa pentru carduri?

M-am intors din Anglia unde am muncit si vreau sa scot bani de pe un card OnePay tip Visa, in lire, dar nu stiu care e cursul valutar care se aplica, daca scot lei.

Am scos de la un bancomat al Bancii Transilvania 100 de lei si mi-au fost luati din cont 18 lire.

De la banca mi-au spus ca se aplica cursul Visa, nu cel al bancii. Unde pot sa verific cursul Visa?

schimb-valutar-visa

schimb-valutar-visa

Intr-adevar, la retragerile de bani sa platile online in alte valute cu cardul OnePay in lire se aplica cursul valutar Visa, pe care puteti sa-l verificati la aceasta adresa de internet: https://www.visaeurope.com/making-payments/exchange-rates

Astfel, in data de 16.03.2019, cursul Visa pentru o lira sterlina este 5.5372 lei, apropiat de cursul oficial BNR, care este 5,5734 lei. (vezi foto)

Daca ati retras 100 de lei, asta inseamna 18 lire, exact suma pe care vi s-a spus ca vi s-a luat din cont.

In plus, mai exista doua comisioane pentru cardurile OnePay: 1 lira (5,5 lei) pentru fiecare retragere de bani de la bancomat si 0,75 lire (4,1 lei) pentru fiecare tranzactie internationala, in total 1,75 lire (9,6 lei). Vezi aici comisioanele aplicate la cardurile OnePay.

Va rog sa reveniti la mine pentru alte informatii.

7 × 5 =