De la ce banca e mai avantajos sa scot lei de pe un card in euro?

Buna seara, am vazut ca ati postat pe un site diferite indicatii oamenilor ce bancomate sa foloseasca pt a avea un comision de schimb mai mic. O indrumare va rog, ca sa scot lei in tara de pe un card de euro spaniol cu un comision cat de cat bun, ce imi recomandati? Bcr ul ofera la conversie 1-euro – 4,383, Brd-4,47 iar Raiffaisen – 4,55.

Va recomand sa incercati si la Banca Transilvania sau CEC Bank, care au printre cele mai bune cursuri de schimb.

Puteti merge si la Unicredit, care are un comision de conversie valutara dinamica (Dynamic Currency Conversion – DCC) de 7%, mai  mic decat al Raiffeisen, de 8%.

Comisionul de conversie valutara dinamica se aplica la cursul oficial al Bancii Centrale Europene (BCE).

De exemplu, la cursul BCE de astazi – 4,9462 lei pentru un euro, comisionul de 8% aplicat de Raiffeisen inseamna un curs de 4,5506 lei.

Va rog sa reveniti la mine pentru a-mi spune la ce banca ati gasit cel mai convenabil curs de schimb.

Bancherul.ro

Un comentariu la “De la ce banca e mai avantajos sa scot lei de pe un card in euro?

7 + 7 =