Ce fac daca am sechestru pe masina?

Buna seara,am o datorie la banca de 800 de mil ,am plătit 8 luni, datoria fiind pe 5 ani ,apoi nu am mai putut plății stând în chirie si cu copil mic si peste un an de neplata sa aflu dupa ce am vandut masina pe care o aveam ca aveam sechestru pe ea ,ce mai pot face in situatia asta???

Nu este normal sa aveti sechestru pe masina fara sa fiti instiintat. Executorul judecatoresc are obligatia legala sa va trimita o somatie inainte de a pune sechestru pe masina:

Articolul 732 din Codul de Procedura Civila – Aplicarea sechestrului asupra bunurilor debitorului:

(1) Dacă în termen de o zi de la comunicarea somației însoțite de încheierea de încuviințare a executării debitorul nu plătește suma datorată, executorul judecătoresc va proceda la sechestrarea bunurilor mobile urmăribile ale debitorului, în vederea valorificării lor, chiar dacă acestea sunt deținute de un terț.

Codul de Procedura Civila

Pentru ridicarea sechestrului pe masina, trebuie sa faceti o intelegere de plata cu creditorul (banca la care aveti datoria) sau cu executorul judecatoresc.

In caz contrar, masina poate fi retinuta si vanduta in vederea platii datoriilor.

Pentru rezolvarea problemei, trebuie sa faceti cereri la banca si la executorul judecatoresc, in vederea incheierii unui acord de plata privind achitarea datoriilor.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsurile primite de la banca si de la executorul judecatoresc.

2 raspunsuri la “Ce fac daca am sechestru pe masina?

1. imp

Vă mulțumesc frumos pentru răspuns ,într-adevăr am făcut o cerere amiabilă către banca ,dar fără nici un răspuns, problema mai mare e ca eu am vandut masina ca mai apoi sa aflu de sechestru când m-am dus sa plătesc impozitul.

+ 1 = 5