CEC Bank imi ia comision pentru banii din subventia APIA retrasi din contul poprit. Ce pot sa fac?

„Mi s-a pus poprire pe un cont folosit STRICT pt a mi se vira subventii APIA. La cerere ,suma poprita mi se deblochează, însă o pot ridica doar de la ghișeul bancii( CEC), unde mi se retine comision de 0,8 la suta, și nu mi se virează pe card, unde comisionul de retragere este zero.

Ce pot sa fac ca să nu mai fie popriti banii proveniți din subventie , sau-daca acest lucru nu e posibil, ce pot face pt ca banca sa mi-i vireze pe card pentru a nu mi se mai percepe comision?”

Am transmis la CEC Bank reclamatia dumneavoastra, iar banca mi-a raspuns ca nu puteti retrage banii aferenti subventiei APIA decat de la ghiseu, nu se poate de pe card, pentru ca banca trebuie sa controleze provenienta banilor.

In schimb, CEC Bank spune ca pentru sumele retrase de la ghiseu nu percepe comision.

Iata raspunsul CEC Bank:

„De la data instituirii popririi si pana la achitarea integrala  a debitului, sumele nu pot fi retrase de la ATM, nu pot fi efectuate tranzactii cu cardul decat daca exista disponibil ce depaseste suma urmarita. Sumele poprite existente in contul de card pot fi eliberate clientului la ghiseu fara a fi comisionate.

Banca in calitate de tert poprit are obligatia sa mentina contul indisponibilizat si sa verifice provenienta sumelor incasate in cont, intrucat in contul debitorilor pot fi transferate si alte sume de alta provenienta decat cele reprezentand subventii APIA.

Banca are in vedere natura sumelor incasate in conturile debitorilor si astfel toate sumele de bani provenite de la APIA sunt puse la dispozitia acestora in integralitate.

Pentru retragerea acestor sume debitorii se pot adreasa oricarei unitati teritoriale a Bancii.

Pentru ca sumele aferente subventiilor APIA sa fie virate in contul aferent cardului, este necesar ca acesta sa comunice catre APIA codul IBAN.”

Asadar, sfatul meu este ca data viitoare cand retrageti banii de la ghiseu, sa verificati daca CEC Bank va mai ia sau nu comision.

Va rog sa reveniti la mine, daca aveti probleme cu CEC Bank.

− 5 = 2