Cum activez etokenul BCR daca am schimbat telefonul, fara sa merg intr-un sediu BCR?

„Am un cont in euro si un cont in ron, as vrea sa activez token-ul dupa ce am schimbat telefonul fara a fi nevoit sa ajung într-un sediu BCR, avand in vedere ca sunt in afara Romaniei.

Am sunat la serviciul cu clientii de mai multe ori dar fara sa rezolvam problema… imi spun ca problema e de la operator telefonie mobila, am sunat la serviciul cu clientii al operatorului meu de telefonie mobilă Iliad si mi-au garantat ca nu sunt probleme de linie. Nu stiu ce sa mai fac…”

Pentru activarea aplicatiei etoken BCR pe noul telefon trebuie sa introduceti in aplicatie urmatoarele informatii:

a.      Numele de utilizator (pe care il primesti de la banca) sau Alias-ul setat;

b.      Seria si numarul actului de identitate;

c.      Codul de activare pe care il primesti prin SMS;

d.      Setează o parolă de minimum 6 caractere și dacă telefonul permite, activează autorizarea biometrică.Și gata. Aplicația este activată!

Daca nu ati primit SMS-ul de la banca, va trebui sa sunati la BCR pentru o analiza detaliata a problemei, in vederea solutionarii problemei, dupa cum mi-au precizat reprezentantii bancii:

„Intr-o astfel de situatie, clientul ar trebui sa sune in Contact Centerul BCR, la numarul +4.021.407.42.00 pentru a face autentificarea personala, precum si o analiza detaliata a situatiei.”

Va rog sa reveniti la mine, pentru a-mi spune daca ati reusit sa activati aplicatia etoken BCR.

Vasile Pop-Coman

3 − = 2