Dacă plătesc creditul anticipat, mi se înapoiază asigurarea?

asigurare metropolitan life

Dacă plătesc creditul anticipat, mi se înapoiază ceva bani din asigurare?

Da, in cazul rambursarii anticipate a creditului, vi se inapoiaza banii aferenti asigurarii, calculati pentru perioada de creditare anulata, in urma achitarii imprumutului.

„In cazul rambursarii totale anticipate a creditului inainte de termen, Imprumutatul este indreptatit la returnarea unei parti din prima unica de asigurare, proportional cu perioada (in luni intregi) neexpirata a acoperirii prin asigurare”, conform documentului informativ al asigurarii de viata Metropolitan Life, pentru creditele la Banca Transilvania. (vedeti aici detalii)

Exista doua modalitati de plata a asigurarii:

1. plata integrala a asigurarii, in momentul obtinerii imprumutului, pentru toata perioada de creditare;
  2. plata esalonata lunar, inclusa in rata lunara;

In primul caz, odata cu rambursarea anticipata a creditului veti primi inapoi partea din prima de asigurare care nu mai acopera perioada de creditare.

In a doua situatie nu mai este cazul rambursarii primei de asigurare, intrucata aceasta se achita lunar, o data cu rata.

Asadar, daca va aflati in prima situatie (ati patit asigurarea la inceput) sfatul meu este sa faceti o cerere la banca pentru rambursarea unei parti din asigurari, in cazul platii anticipate a imprumului.

Va rog sa reveniti la mine, daca aveti nevoie de ajutor in problema asigurarii pentru credit.

3 + = 6